Domů Zajímavosti Vyšetření CT – počítačová tomografie

Vyšetření CT – počítačová tomografie

Počítačová tomografieCT, počítačová tomografie nebo „cétéčko“ jsou názvy pro nebolestivé vyšetření, díky kterému může lékař prohlížet do detailů orgány lidského těla a které mu poskytuje důležité informace o jejich zdravotním stavu. Počítačová tomografie spadá do oblasti vyšetření, která jsou založena na průniku rentgenového záření. Od normálního rentgenu se však liší intenzitou tohoto záření, dále tím, že jsou výsledky zpracovávány počítačem a že během jednoho vyšetření může být zhotoveno mnoho snímků vyšetřované oblasti lidského těla.

Co je to „cétéčko“ a na jakém principu pracuje?

Zkratka CT vychází z anglického spojení „computed tomography“, což v českém překladu znamená počítačová tomografie. Jedná se o vyšetřovací metodu, která je založena na prostupu rentgenového záření určitou částí těla. Paprsky světla rentgenu prochází tkáněmi a každá z nich je na výsledném obrazu vykreslena jiným odstínem šedi. Na rozdíl od klasického rentgenu jsou však výsledné snímky matematicky převedeny a zpracovány počítačovou technikou. Navíc CT umožňuje vyhotovit mnoho snímků, které prochází lidským tělem jako řezy o šířce 1-10 mm a které zkušený rentgenolog následně na obrazovce prohlíží, vzájemně je porovnává a vyhodnocuje. Lékaři se tak otvírá okno k detailnímu pohledu na vnitřní stavbu lidského těla.

Existují dva typy tohoto vyšetření – CT nativní a CT s kontrastem. Nativní vyšetření nevyžaduje žádné zvláštní podmínky, při CT s kontrastem je vyšetřované osobě podána kontrastní látka obsahující jód, která koluje v krevním řečišti a zkvalitňuje zobrazené výsledky. Nevýhodou CT vyšetření je, že při něm musí být použito daleko větší množství rentgenového záření, než u běžného rentgenu. CT se proto provádí pouze tehdy, pokud jej lékař považuje za přínosné nebo nezbytně nutné (např. při větších úrazech).

Kdy se provádí CT?

CT je běžné vyšetření, které má velkou škálu využití. Lékaři jej doporučují např.:
– po větších úrazech hlavy, hrudníku a břicha
– po cévních mozkových příhodách
– při diagnostice nádorových onemocnění
– při diagnostice vaskulárních onemocnění (aneurysma)
– při podezření na zánětlivé procesy, které nelze odhalit jiným způsobem, a mnohé jiné.

Jak se na vyšetření připravit?

Nativní CT nevyžaduje po pacientovi před vyšetřením žádnou speciální přípravu. Jinak je tomu u CT s kontrastem. Před podáním kontrastní jodové látky (žilně nebo jejím vypitím) je vyšetřovaná osoba dotazována, zda nemá nějaké alergie (na jód), zda netrpí na astma, onemocnění ledvin či štítné žlázy a zda není diabetik. Takoví lidé totiž potřebují při vyšetření speciální režim. Osobám, u kterých hrozí alergická reakce na kontrastní látku, je předem podáván protialergický lék, který by případné nežádoucí účinky zastavil. Lék je podáván večer a ráno těsně před vyšetřením. Na CT s kontrastem je také nutné přijít nalačno, vhodné je nejíst až 6 hodin předem.

Jak probíhá samotné vyšetření?

Samotné vyšetření probíhá ve speciálně upravené místnosti, ve které je umístěno CT zařízení. Pacient si lehne na vyšetřovací stůl a nad vyšetřovanou oblastí začne přejíždět prstenec zařízení. Osoba je v neustálém kontaktu s personálem, který ji instruuje, co a jak má dělat (např. na několik vteřin zadržet dech). Pokud máte být podrobeni CT s kontrastem, bude vám před vyšetřením zavedena kanyla, což nijak nebolí, avšak bezprostředně po podání můžete pociťovat stavy tepla nebo nutnost na močení, které však brzy odezní. Vyšetření trvá obvykle 5-15 minut, pokud vám byla aplikována kontrastní látka, budete muset v nemocnici setrvat o půl hodinu déle kvůli případným alergickým reakcím. Některé protialergické léky navíc snižují schopnost pozornosti, proto byste po jejich aplikaci neměli řídit motorové vozidlo.

Jaká rizika nese vyšetření CT?

CT je bezbolestné vyšetření, které však nese jistá zdravotní rizika. V prvé řadě je to množství rentgenového ozáření, které může být škodlivé, avšak nikde není napsáno, jaká dávka záření je ještě zdravá a jaká už ne. Druhým rizikem jsou poměrně vzácné alergické reakce na kontrastní látku. Pacient je s těmito riziky předem obeznámen a podepisuje o tom vlastní prohlášení. Na alergické komplikace je však personál připraven, vyšetření se proto nemusíte nijak obávat.

2 KOMENTÁŘE

  1. Mám doporučení na obpíchnutí S1 napravo. Chtěla bych se objednat, ale nenašla jsem tel. číslo. Děkuji

  2. Dobrý den chci se zeptat jestli na vlastní žádost jako pacient si můžu u praktického lékaře vyžádat ct děkuji za odpověď

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here