Domů Nemoci Vyšetření, operace Vyšetření očního pozadí – co prozradí

Vyšetření očního pozadí – co prozradí

K základnímu očnímu vyšetření patří vyšetření očního pozadí. Tato procedura by měla probíhat pravidelně, a to minimálně jednou za dva roky, v rámci preventivního vyšetření. Jinak toto vyšetření může proběhnout i častěji záleží na očním lékaři a zdravotních problémech.

Definice vyšetření očního pozadí

Vyšetření se dotýká zadního oka, kde se nachází sítnice, v níž probíhají cévy, které oko vyživují. V sítnici se nachází i světločivé buňky, které po dopadu světla se promění v energii, nervové vzruchy, které jsou s pomocí nervových vláken vedeny do mozku a my vidíme. Vyšetření očního pozadí se provádí nejen z důvodu podezření onemocnění zraku, ale i u celé řady jiných chorob. Prohlídku provádí očař s pomocí speciálního přístroje zvaného oftalmoskopu a štěrbinové lampy. Vyšetření je nebolestivé a všímá si všeho, co je na zadní stěně oka. Aby lékař měl šanci vidět, to, co je uvnitř oka, je nejprve nutné oko rozkapat. S užitím speciálních kapek dojde k rozšíření zorniček, což následně usnadní vyšetření. Princip vyšetření vůbec poprvé popsal Jan Evangelista Purkyně již v roce 1823. První speciální přístroj, který umožnil do zadní oblasti oka nahlédnout pak vymyslel Hermann Helmholtz o nějakých 25 let později.

Proč se dělá vyšetření očního pozadí

Oční pozadí by se mělo vyšetřovat pravidelně v rámci preventivního vyšetření. Jindy je vhodnou indikací pro zjišťování stavu očního pozadí bolest hlavy, podezření pro zvýšený nitrolební tlak, poruchy vidění, cukrovka, vysoký krevní tlak. Vědci dále zjistili, že vyšetření očního pozadí dokáže odhalit onemocnění cév mozku, srdce i ledvin. Kontrolovat oční pozadí preventivně, byť žádné problémy na první dojem nemáte, není jen tak od věci. Umožňuje to totiž zahájit léčbu včas, dříve než se dané choroby vůbec projeví. Sníží to pak poškození cév. Díky tomuto vyšetření tak můžete předejít infarktu i mrtvici. Výhodou je, že se jedná o mnohem levnější vyšetření než třeba angiografie.

Nejnověji se k vyšetření očního pozadí užívá OCT

Takovýto přístroj představuje jedno z nejmodernějších metod, které v současnosti moderní medicína má. Jde o neinvazivní velmi rychlé a snadné vyšetření oka, kdy lékař vidí i hluboké vrstvy v trojrozměrném modelu. V konečném výsledku má lékař k posouzení řez strukturou oka s vysokým prostorovým rozlišením. Takovýto přístroj se nenachází v každé ambulanci, ale na specializovaných pracovištích, na nichž se provádí při podezření na zelený zákal, diabetickou retinopathii, makulární degeneraci a v případě jiných sítnicových onemocnění. Přístroj je schopen vyšetřit nejen pozadí, ale i rohovku, zrakový nerv a přední část oka. Vyšetření doposud bohužel nehradí pojišťovna. Cena takového vyšetření se pohybuje od 250 do 500 korun. Rozhodně však toto vyšetření doporučuji, protože je velice důkladné, rychlé, přesné a šetrné.

1 komentář

  1. Vyšetřením OCT v Ofta Plzeň mi byla zjištěna deformace makuly obou očí. Zajímá mě, zda případnou operaci hradí VZP. Děkuji za odpověď. Hana

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here