Domů Nemoci Vyšetření tlustého střeva

Vyšetření tlustého střeva

Rakovina tlustého střeva a konečníku, tzv. kolorektální karcinom, je zhoubné onemocnění, kterým u nás ročně onemocní až 8 000 osob. Česká republika navíc drží prvenství mezi všemi státy světa ve výskytu tohoto typu rakoviny u mužů, u žen se výskyt pohybuje přibližně na 8. místě v celosvětovém žebříčku. Proto každý, u nějž se vyskytne byť jen minimální podezření na nádorové onemocnění tlustého střeva, by měl včas podstoupit důkladné vyšetření tohoto orgánu. V tomto článku si proto představíme nejspolehlivější metodu tohoto vyšetření – tolik obávanou kolonoskopii.

Screening rakoviny tlustého střeva

Protože kolorektální karcinom patří mezi nádorová onemocnění, která lze při jejich časném podchycení léčit, provádí se i u nás celoplošný screening za účelem vyhledávání osob, které ještě nemají žádné příznaky a jejichž nemoc se tudíž nachází v časných stádiích. Vyšetření tlustého střeva se při screeningu provádí prostřednictvím dvou metod – testem okultního (skrytého) krvácení do stolice a výrazně spolehlivější kolonoskopií. Test na okultní krvácení by si měl od svého praktického lékaře vyžádat každý ve věku 50-54 let, a to jednou ročně. Lidé starší 55 let si dále mohou vybrat, zda budou pokračovat v pravidelných testech na okultní krvácení, nebo mohou podstoupit mnohem spolehlivější vyšetření přímo u gastroenterologa, screeningovou kolonoskopii, kterou stačí provést jednou za 10 let.

Co je to kolonoskopie?

Kolonoskopie je diagnostická a zároveň terapeutická metoda, která se používá již od roku 1970. Lékaři umožňuje zevnitř prohlédnout stav koncové části trávicí trubice od konečníku po začátek tlustého střeva a též malou část střeva tenkého. K vyšetření tlustého střeva se při kolonoskopii používá endoskop, který si můžeme představit jako ohebnou hadici s optickým aparátem (na konci je malá kamera) a malými nástroji, kterými lékař může odebírat vzorky střeva, případně rovnou provádět některé léčebné zákroky. Celý přístroj je napojen na obrazovku, na které lékař vše sleduje a i pacient může dobře vidět, co se při vyšetření děje. Lékař se zaměřuje na zánětlivé změny na střevní sliznici, její výrůstky, polypy, vředy, krvácení ve střevě, a pokud si není něčím jist, má možnost odebrat vzorek dané tkáně malým nástrojem a odeslat jej na histologické vyšetření do laboratoře. Z léčebného hlediska je při kolonoskopii možné stavět krvácení, odstranit polypy apod.

Průběh vyšetření

Kolonoskopie prošla od doby svých počátků mnoha změnami a dnes se už provádí velice šetrně, takže pacienti mohou sice mít nepříjemné pocity, ale bolestivé je toto vyšetření zřídkakdy. Před samotným vyšetřením jsou podávány tišící prostředky v podobě analgetik a lehčích sedativ, aby byl pacient klidnější a dobře spolupracoval. Během vyšetření je tedy plně při vědomí, ale necítí bolest, která by se bez zklidnění pravděpodobně dostavila. Při vyšetření leží pacient na boku na vyšetřovacím stole a lékař opatrně zavede kolonoskop do konečníku. Kolonoskop je flexibilní hadice, která je dále zasouvána do sestupného tračníku a postupně tak lékaři poskytne obraz celé sliznice tlustého střeva včetně míst, která nejsou snadno dostupná. Lékař je po celou dobu vyšetření s pacientem v kontaktu a sděluje mu, jak vyšetření pokračuje. Celé vyšetření trvá od 15 do 60 minut a po jeho skončení musí ještě pacient zůstat nějakou dobu (cca 1-2 hodiny) v ordinaci lékaře, z důvodu pominutí účinku sedativ. Po zbytek dne by vyšetřená osoba neměla provádět žádné činnosti vyžadující zvýšenou pozornost a nesmí řídit motorové vozidlo. Na odchod z vyšetření je proto vhodné sjednat si doprovod.

Kolonoskopie samozřejmě není nic příjemného, jedná se ale o spolehlivé vyšetření, které může včas odhalit skrytý kolorektální karcinom a prodloužit tak pacientův život až o desítky let. V zásadě není vůbec čeho se bát a jednou za 10 let se toto vyšetření „dá vydržet“.

Příprava na vyšetření

Aby bylo ve střevě vše dobře vidět a vyšetření mohlo být efektivní a bezpečné, je nutné, aby ve střevě nebyly žádné zbytky natrávené potravy. Týden před vyšetřením proto pacient musí snížit příjem potravy cca o polovinu a poslední tři dny smí přijímat pouze kašovitou stravu. Den před kolonoskopií je nutné přijímat už pouze tekutiny. Večer před vyšetřením pak pacient ještě požije projímadlo, aby se střeva definitivně pročistila.

Test na okultní krvácení do stolice

Tento test je druhou variantou vyšetření tlustého střeva, je však mnohem obecnější, protože samotné krvácení ve střevě může mít různé příčiny (polypy, Crohnova nemoc, divertikulitidu) a proto při jeho pozitivním výsledku není hned možné usuzovat na rakovinu tlustého střeva. Test spočívá v odběru vzorku stolice přiloženou špachtlí na speciální kartičku, což pacient provede v klidu doma, a vzorek následně odevzdá praktickému lékaři k laboratornímu testování. Některé starší typy toho testu vyžadují dietní režim, ty modernější už nikoli. Při pozitivitě testu je pacient zpravidla odeslán právě na kolonoskopické vyšetření.

Zdroj obrázku: dva pincettes

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here