Domů Nemoci Gynekologie Vysoká děložní sliznice

Vysoká děložní sliznice

Vysoká děložní sliznice je odborně známá i jako hyperplazie děložní sliznice. Jde o stav, u něhož dochází ke zmnožení buněk děložní sliznice. Úplně přesně jde o hyperplazii endometria.Nejde o nic výjimečného, tato diagnóza je poměrně častá.

Hyperplazie endometria se ponejvíce objevuje u žen v období menopauzy a dále pak po menopauze. Mladší ženy jsou tímto problémem postiženy jen výjimečně, ale najdou se.

Příznaky, projevy

Ke klasickým projevům patří abnormality spojené s krvácením z dělohy. Krvácení je buď nepravidelné, někdy však jde o špinění anebo pro změnu jde o silné a velmi časté krvácení. Jen málokdy vysoká děložní sliznice probíhá bez žádných projevů.

Co to způsobuje

Vysoká sliznice v děloze je způsobena nadměrným působením estrogenů. Ty jsou ženskými pohlavními hormony, které tělu mohu být dodány zvenku, ale tělo si je vytváří i samo. Jejich vysoké hladiny, které jsou kombinovány s nízkými hladinami progesteronu, působí na sliznici. Mimo vzrůstu sliznice se může dále objevit i obezita, syndrom polycystických vaječníků a není výjimkou aby se objevily i estrogenové nádory.

Typy vysoké děložní sliznice

Podle toho, o jaký typ jde, se vysoká děložní sliznice dělí na typickou, atypickou, simplexní a komplexní. Od toho o jaký jde typ se pak dále odvíjí i její léčba.

Diagnostika

Diagnóza se stanoví po biopsii,která se provádí ambulantně s pomocí kyretáže děložní dutiny. Tkáň se pak zasílá na histopatologickou analýzu. Podezření na toto onemocnění bývá díky příznakům, preventivnímu vyšetření a dále pak i podle výsledku papirového nátěru.

Jak to vypadá?

Vysoká děložní sliznice dělohy se vyznačuje dvakrát tak vysokou sliznicí, než je norma. Sliznice má v těchto případech výšku víc než 6 mm. Někdy tento stav může být i polypózní charakter. Nemoc může být patrná už i při ultrazvukovém vyšetření.

Co odhalí histologie

Histologický nález se může vyznačovat změnami epitelu, atypií jader, zvětšenými žlázkami a celou řadou dalších změn.

Léčba

Léčba se odvíjí od typu, věku a také podle toho, zda jde o těhotnou ženu, či nikoliv. Mladší ročníky, které mohou otěhotnět, se léčí cyklickou gestagenovu terapií nebo indukcí ovulace. U perimenopauzy, kde se objevuje krvácení, se zvažuje odstranění dělohy. Atypický typ se může považovat za již existující rakovinový stav endometria.

Prognóza

Vysoká děložní sliznice je předstádiem rakovinového onemocnění. Není proto radno brát jej na lehkou váhu. Pokud stav nebudete řešit, rakovinové onemocnění se objeví do 4 až do 9 let ve 2% a do 15 let pak v 5%.

Stavu můžete předejít pravidelnými návštěvami na gynekologii, v jejichž rámci se necháte preventivně vyšetřit. Čím dříve je nemoc objevena, tím lépe a rychleji ji dokáže dostat pod kontrolu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here