Domů Nemoci Ostatní Vysoký cholesterol

Vysoký cholesterol

Odhalení vysokého cholesterolu v krvi patří v současnosti k těm nejčastějším nálezům, k nimž dochází u lékaře v rámci zcela běžného vyšetření krve. Cholesterol sám o sobě představuje velmi důležitou sloučeninu, bez níž se neobejdeme, jelikož potřebujeme k tvorbě hormonů, zpracování vitamínu D a stavbě buněčných membrán. Nicméně, když ho je však moc, škodí. Velké množství cholesterolu poškozuje cévy, zanáší je a ohrožuje nás vznikem krevních sraženin i ucpáním cév.

O cholesterolu

Cholesterol přijímáme v potravě a sami jej vyrábíme ve svých játrech. Potřebujeme jej, abychom dobře fungovali. Nebýt cholesterolu nedokázali bychom vstřebat vitamín D, nezpracovali bychom vápník, nepostavili ani jednu buňku v těle, nevytvořili žlučové kyseliny a nevyprodukovali celou řadu důležitých hormonů (mimo jiné i testosteron a estrogen). Optimální hladina cholesterolu v krvi však představuje 5,2 mmol/l, kterou bychom neměli nějak zvlášť překročit.

Zvýšená hladina cholesterolu

Když je však cholesterolu příliš, neupotřebíme jej a on se ukládá na stěny cév, které postupně tuhnou a zužují se. Rizikové množství cholesterolu v krvi nad 6,2 mmol/l. Dlouhodobá zvýšená hladina cholesterolu představuje velké riziko pro vznik ischemické choroby (a to nejen srdeční), aterosklerózy a jejich komplikací (infarkt myokardu, cévní mozkové příhody, nedokrvení končetin). Pozvolna zde narůstá riziko, že se cévy časem ucpou a daný orgán zůstane špatně (nebo zcela ne-) prokrvený.

Co zvýšený cholesterol způsobuje?

Přes ta nejrůznější tvrzení se nakonec odborníci po mnoha letech vyšetřování dopracovali k tomu, že se se jedná ponejvíce o geneticky podmíněnou záležitost, která se však rozvine až na podkladě vlastního vlivu, tedy zejména přejídání se, nesprávné skladbě jídelníčku a fyzické neaktivitě, což vede k obezitě. Někdy však může vzniknout i jako následek poruchy metabolismu tuků anebo se objeví jako druhotný nález při nějakém dalším chronickém onemocnění (onemocnění ledvin, jater, štítné žlázy, cukrovky. nadměrné konzumace alkoholu, po dlouhodobém užívání kortikosteroidů, diuretik apod. ).

Příznaky zvýšeného cholesterolu

Zákeřné na tom je, že vysoký cholesterol dlouho nebolí, a to až do té doby, než se projeví nějaká nemoc, která vznikla na jeho dlouhodobém podkladu. Vysoký cholesterol odhalí zcela běžný základní odběr krve. Jeho odhalení je sice snadné, ale pokud nechodíte na pravidelné preventivní kontroly, nemusíte dlouho vůbec nic tušit.

Co se zvýšeným cholesterolem?

Základem boje s vysokým cholesterolem je výrazná změna životosprávy. Pokud vám je diagnostikován vysoký cholesterol je nutné v prvé řadě upravit svou váhu, snížit příjem tuků, a to tak, aby nepřesáhl výši 200 mg/den. Vlákninu zato navyšte na 30 g/den. Snižte také příjem alkoholu a kofeinových nápojů. Jezte více zeleniny, ovoce, ryb a mléčných výrobků. Pozor na sůl, té by nemělo být víc než 6 g denně. Do svého denního režimu zakomponujte také pohyb a pokud naordinuje lékař, užívejte i léky na snížení hladiny cholesterolu.

1 komentář

  1. Můžu otěhotnět se zvýšeným cholesterolem ?? Není rizikové těhotenství ??

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here