Vysoký krevní tlak (hypertenze) je sice neinfekční chronické onemocnění, ale četnost jeho výskytu bychom klidně mohli charakterizovat jako epidemii. Postihuje až 25 % dospělé populace a patří mezi nejčastější civilizační choroby dnešního světa. Vysoký krevní tlak je nebezpečný zejména tím, že se neprojevuje žádnými akutními příznaky. Onemocnění v nás může „dřímat“ i několik let, aniž bychom o tom věděli. Vysoký krevní tlak je velmi zákeřné onemocnění, které může vést ke vzniku mnohých komplikací v podobě onemocnění srdce a cév.
Krevní tlak je tlak krve na stěny cév, kterými proudí. Krevní tlak je vyvolán činností krevní pumpy – srdce – a měří se rtuťovým tonometrem či tlakoměrem. Normální hodnota krevního tlaku činí 120/80 torr, přičemž první číslo charakterizuje tlak systolický (při stahu srdce) a druhé tlak diastolický (při relaxaci srdce). V tomto případě jsou cévy našeho tělního oběhu uzpůsobeny tak, aby jimi mohla krev dostatečně procházet a plnit tak své důležité funkce – okysličovat organismus, roznášet živiny a bránit tělo před infekcí. Pokud jsou však cévy z různých příčin poškozeny či zúženy, krev nemůže správně protékat a krevní tlak se zvyšuje. Vysokým krevním tlakem neboli hypertenzí pak rozumíme hodnoty vyšší než 140/90 torr.
Jaké jsou příčiny vysokého krevního tlaku?
Podle příčin vzniku vysokého krevního tlaku rozlišujeme hypertenzi na primární a sekundární. Primární hypertenze vzniká v důsledku některé blíže nespecifikované příčiny nebo jejich kombinací jako samostatné onemocnění. Rizikové jsou z tohoto hlediska např. kouření a užívání jiných návykových látek (alkohol, drogy, některé léky), konzumace tučných a přesolených jídel, stres, nedostatek pohybu a s ním spojená obezita a v neposlední řadě i dědičná predispozice. Sekundární hypertenze je naopak zapříčiněna některým konkrétním onemocněním, které u pacienta již propuklo. Nejčastěji se vysoký krevní tlak přidružuje k nemocem srdce, ledvin a štítné žlázy a objevuje se i u lidí s cukrovkou, arteriosklerózou a depresemi. I během těhotenství může docházet ke zvýšení krevního tlaku.
Příznaky onemocnění
Pro hypertenzi neexistují žádné charakteristické příznaky, čímž může být pro organismus velmi nebezpečná. V počátcích onemocnění se mohou objevit bolesti hlavy, bolesti na hrudníku, nespavost a únava. Ty však mohou být signálem i pro mnohá jiná onemocnění. Vlivem neléčené hypertenze se může stav zhoršovat a může docházet k poškozování orgánů, což se projevuje jejich sníženou či zhoršenou funkcí. Mezi příznaky v pokročilejším stádiu hypertenze patří např. bušení srdce, nadměrné pocení, poruchy vidění, šum v uších, krvácení z nosu, dušnost, závratě, poruchy vědomí a menší mozkové příhody.
Léčba vysokého krevního tlaku
Diagnostika hypertenze se provádí pomocí speciálního přístroje, tzv. tonometru. Pokud vám lékař zjistí chronický vysoký krevní tlak, provede další nutná vyšetření krve, moči, očního pozadí, činnosti srdce pomocí EKG apod., aby se vyloučila sekundární hypertenze. Nemocní s hypertenzí pak navštěvují lékaře pravidelně, většinou každé 3-4 měsíce.
Samotná léčba hypertenze začíná nefarmakologickou cestou, tedy bez užívání léků. Pacientovi jsou doporučena režimová opatření, která musí dodržovat. Patří mezi ně redukční diety při nadváze, omezení kouření a konzumace alkoholu a kávy, snížení konzumace kuchyňské soli a celkově se doporučuje zvýšit tělesnou aktivitu přiměřeným sportem (běh, plavání, cyklistika, aerobic). Farmakologická léčba je zahájena, pokud se systolický tlak pohybuje nad hodnotou 180 nebo diastolický tlak nad hodnotou 100, nebo pokud se po předchozí léčbě tlak stále nesnižuje pod hodnotu 140/90. K léčbě hypertenze jsou podávána tzv. antihypertenziva, léky, které snižují krevní tlak. Léčiv z této skupiny je na trhu mnoho (diuretika, betablokátory, vazodilatátory atd.) a jejich vhodnost užívání určuje lékař u každého pacienta individuálně. Podávání léků záleží např. na prodělaných nemocech a kvůli jejich nežádoucím účinkům jsou někdy lékaři voleny i jejich vzájemné kombinace.
Jak se vyvarovat hypertenzi?
Jedinou účinnou prevencí v boji proti vysokému tlaku je zdravý životní styl. Je nutné vyvarovat se škodlivinám, se kterými se naše tělo dostává denně do styku. Snažte se omezit pití kávy, alkoholu, kouření, konzumaci tučných a přesolených jídel. Pravidelně sportujte a aktivně odpočívejte – i odpočinek je pro zdravý organismus potřebný. Důležité je také naučit se efektivně a hlavně v klidu řešit problémy a vyhýbat se stresovým situacím. Užitečné mohou být i různé, ať už přírodní či průmyslově vyráběné doplňky. V boji s hypertenzí pomáhají např. léčivky Aloe vera či kustovnice čínská. Hypertenze je nebezpečné onemocnění, které může vést k nenávratnému poškození mnohých vnitřních orgánů v našem těle. Mezi nejčastější komplikace patří mozkové příhody, selhání ledvin a samozřejmě infarkt myokardu, který může být smrtelný. Vysokému krevnímu tlaku je proto nutné včas a efektivně předcházet, a pokud se již objeví, je potřebné jej neodkladně léčit.
Prosím co znamená když je tlak 154/124
Vysoký a mazat k doktorovi!
Po lécích mám tlak 180/117,hučení v hlavě a uších, motání a špatně vidění.Děkuji