Domů Nemoci Gynekologie Výtok v těhotenství

Výtok v těhotenství

Výtok v těhotenství není obecně považován za nic neobvyklého. Při diagnostice případných zdravotních komplikací je třeba přihlížet k jeho charakteru (především barvě, konzistenci a zápachu) a samozřejmě také k dalším možným příznakům, které jej doprovází. Kdy není výtok v těhotenství důvodem ke znepokojení a kdy by naopak měla žena vyhledat gynekologa?

Výtok a další příznaky

Čirý výtok v těhotenství je důsledkem žádoucího přirozeného zvlhčení sliznice. Výtok může mít i bílou barvu a být hustší, pokud se k němu nepřidávají žádné další příznaky, jako je svědění nebo štípání v pochvě, není třeba mu věnovat zvláštní pozornost.

Kvasinky v těhotenství

V této souvislosti  považujeme za důležité zmínit, že období těhotenství, kdy dochází v důsledku hormonálních změn, je rizikové z hlediska poševních mykóz. Těhotné ženy jsou z důvodu dočasně zvýšené hladiny cukru v krvi náchylnější ke vzniku kvasinek. Jejich nejčastějšího nepřítele představuje kvasinka Candida albicans, která je velmi nepříjemná, neboť způsobuje zarudnutí a svědění poševní sliznice spojené s hustým nažloutlým výtokem. Její přítomnost však není pro ženu ani pro nenarozené dítě nebezpečná. Ovšem o vhodném přípravku, který umožní se těchto nepříjemností zbavit nepříjemných příznaků, by se pacientka vzhledem ke svému stavu měla vždy poradit s lékařem.

Riziko bakteriální infekce

Co je však u těhotné ženy rizikové, to je bakteriální infekce neboli bakteriální vaginóza, neboť může vést k vyvolání předčasného porodu a dalším komplikacím. Bakteriální vaginóza je způsobena přemnožením patogenních bakterií v pochvě a je důsledkem nedostatku tzv. žádoucích bakterií, které jsou běžnou součástí zdravého poševního prostředí.

Také bakteriální vaginóza se projevuje výtokem ve spojení s nepříjemným svěděním a zarudnutím sliznice. Výtok může být i páchnoucí. Velmi nebezpečné jsou bakterie streptokoka, pokud jsou u gravidní pacientky diagnostikovány, je okamžitě nasazena antibiotická léčba. Poté se doporučuje aplikovat do pochvy přípravky, které přispívají k rovnováze zdravého prostředí uvnitř, tj. podporují růst příznivých bakterií.

Výtok s příměsí krve

Co těhotné ženy velmi znepokojí, to je výtok s příměsí krve. Také zde je nutné posuzovat případ od případu. Nejčastější příčinou jsou hormonální změny, kdy žena z důvodu těhotenství přestala menstruovat (nedochází k pravidelnému odlučování děložní vystélky, neboť tato slouží k uhnízdění vajíčka), ale v období termínu menstruace začne špinit. Krev bývá většinou červenohnědé až hnědé barvy. Menstruace v těhotenství se označuje jako falešná menstruace, neboť není menstruací v pravém slova smyslu, se objevuje nejčastěji v prvním trimestru těhotenství. Žena, která o svém těhotenství neví, může toto krvácení mylně považovat za běžnou, ale slabší (toto krvácení mívá zpravidla menší intenzitu) menstruaci. Pacientka by pro jistotu měla o tomto krvácení informovat svého gynekologa, zpravidla se však nejedná o vážný zdravotní problém.

Pokud však gravidní žena začne krvácet jasnou červenou krví, měla by neprodleně vyhledat lékařskou pomoc. Nejvíce obávaným strašákem je v tomto případě spontánní potrat. Může se ale jednat také o projev mimoděložního těhotenství, syndromu mizejícího dvojčete, stejně jako hematomu (krevní sraženiny, která může vážně ohrozit nenarozené dítě) či amnimálních provazců (plodových obalů miminka).

Další možnou příčinou výtoku s příměsí krve v těhotenství je odchod hlenové zátky, která značí blížící se porod. Také o tomto by měla pacientka informovat svého lékaře a být připravena na odjezd do porodnice.

Prevence

Poševním mykózám a kvasinkám lze do jisté míry předejít zvýšenou hygienou v těhotenství a složením stravy (která by neměla obsahovat příliš mnoho cukrů). Důležitou součástí prevence je nepodceňování výše popsaných příznaků. Vždy je lepší, jít k lékaři jednou zbytečně, než péči o sebe a nenarozené dítě zanedbat.

Foto: Freeimages.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here