Domů Nemoci Anatomie člověka Waldeyerův okruh

Waldeyerův okruh

Waldeyerův okruh je součástí lymfatického systému. Jedná se o soustavu nakupené lymfatické tkáně v oblasti hlavy a krku. Začíná se vytvářet již nitroděložně, přibližně od 4. měsíce.

Součásti Waldeyrova okruhu:

  • Nosní (hltanová) mandle (tonsilla pharyngis) se nalézá v klenbě hltanu. Někdy se označuje také jako adenoidní vegetace. Obzvláště u dětí může být zvětšená a vyvolávat ucpání nosu a huhňovost. S postupujícím věkem dochází ke zmenšování této mandle.
  • Gerlachovy tubulární mandle (v místě vyústění Eustachovy trubice do hltanu; tonsillae tubariae). 
  • Patrové (krční) mandle (tonsillae palatinae) jsou z jmenovaných největší a jsou umístěné za dutinou ústní v jamce fossa tonsillaris seu sinus tonsillaris. Při jejich  zbytnění může dojít k poruchám polykání.
  • Jazyková mandle, nakupená lymfatická tkáň v oblasti kořene jazyka (tonsilla lingualis)

Funkce Waldeyrova okruhu:

Hlavní funkcí Waldeyrova okruhu je chránit organismus před patogeny, které mohou vstoupit do organismus s vdechovaným vzduchem nebo s potravou. Mandle jsou vlastně lymfatické uzliny, které jsou hustě infiltrovány imunitními buňkami. Na mandli se zachytí patogen, který je pak detekován imunitními buňkami a je zahájena obranná reakce. 

Časté infekty mohou vést k zbytnění a poškození krčních mandlí a je nutné přistoupit k jejich odstranění, tj. tonsilektomii

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here