Domů Nemoci ORL Warthinův syndrom

Warthinův syndrom

Warthinův syndrom je známý spíše pod označením Warthinův nádor. Jde o vzácný benigní nádor, lymfový papilární cystadenom slinné žlázy. Objevuje se nejčastěji u ústí příušní slinné žlázy. I přes tuto poměrnou vzácnost, jde o druhý nejčastější benigní nádor slinných žláz. 

O nádoru

I když je benigní, může způsobit nepříjemné komplikace, a to především kosmetické. Vyznačuje se totiž pomalu se zvětšující boulí v oblasti tváře. Neroste příliš rychle. Vyskytuje se spíše u lidí ve věku nad 60 let a nejčastěji u kuřáků. Výskyt však narůstá u mužů po čtyřicátém roce. 

Kdo ho odhalil

Nádor je pojmenován po patologovi, který ho v roce 1929 popsal, Aldred Scott Warthin. Byl to americký patolog, který položil základy toho, že se později odhalila souvislost rakoviny a její dědičnosti (u některých druhů). Je označován za otce genetiky rakoviny. Na Warthinovi je zajímavé, že původně studoval klavír. V roce 1877dokonce získal diplom z Cincinnatiho konzervatoře hudby. O 11 let později pak získal titul i v oboru vědy. Následně začal studovat na lékařské fakultě a dokonce se z Ameriky vydal do Vídně, kde absolvoval postgraduální studium. Učil více než 3000 studentů. Byl označen za největšího žijícího očitele patologie. Byl mistrem americké vysoké školy lékařů a sloužil jako první víceprezident. Působil i jako redaktor Annals of Internal Medicine. Dokonce i vydal knihu. Kromě výzkumu rakoviny se věnoval i patologii syfilis a patřil k těm největším specialistům na tuto nemoc. Odhalil typickou Warthin-Starry skvrnu, která se používá dodnes k prokázání přítomnosti syfilis spirochetes. Také studoval účinky plynného hořčičného plynu pro použití jako chemická zbraň. Po Warthinovi se dále ještě jmenuje Warthinův zvuk, což je jeden z plicních příznaků perikarditidy. Dále pak se po něm jmenuje i Warthin-Finkeldeyova buňka a dokonce i jeden šnek. 

Jak to vypadá

Nádor bývá ohraničený, tuhý, proti spodině dobře pohyblivý, kulatého tvaru. Na ultrazvuku se může jevit jako cysta. Vzniká proliferací epiteliálních inkluzí v lymfatických uzlinách. U histologického vyšetření dominuje dvouvrstvý epitel s jádry přivrácenými do lumen a lymfatickou tkání. Boule nikterak nebolí. Obvykle dorůstají do velikosti 1-4 cm. 

Kromě ústí příušní žlázy se může objevit i u jiných žláz, dále pak v hrtanu, na dolním rtu, na vnitřní straně tváře a také i na sanici. 

Co za vznik může? 

Podle všeho příčinou je kouření a ozařování. 

Diagnostika 

K diagnostice se používá rtg., ultrazvuk, CT, MRI, Nukleární medicína. 

Léčba

Nádor se stává maligním opravdu jen výjimečně, to číslo je nižší než 1%. V řadě případů se problém zvládne konzervativně, ale některé vyžadují chirurgické řešení. Míra recidivy je nízká. Podle uvedených údajů je to asi 5%.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here