Domů Nemoci Léky Xados

Xados

Teprve před pěti lety se na scéně objevil nový lék jeho hlavní účinnou látkou je Bilastin. Jde o antihistaminikum, které je v lékárnách nabízeno na recept pod názvem Xados. Lék náleží k moderním antihitaminikům, které se vážou na receptory pro histamin, čímž brání jeho nepříjemným účinkům.

Starší generace antihistaminik

Starší generace pronikala do mozku a bohužel dost tlumila. Jejím hlavním nežádoucím účinkem tehdy byla především ospalost a psychické utlumení. Moderní antihistaminika by toto již dělat neměla.

Indikace Xadosu

Xados se podává ve formě tablet a indikován je především v době celoroční alergické rýmy a kopřivky. Zmírňuje alergické projevy, k nimž náleží především kýchání, svědění nosu, rýmy, ucpaného nosu, zarudnutí a slzení očí. Lék byl vyvinut španělskou farmaceutickou firmou a Evropskou unií byl schválen v roce 2010. Typické pro něj je rychlý nástup účinku, který obvykle proběhne během 30-60 minut po užití. Lék je určen pro dospělé a děti starší 12 let.

Kontraindikace

Lék se nesmí užívat v případě, že jste alergičtí na jednu ze složek preparátu. Není určen ani pro děti mladších 12 let.

Upozornění

Dříve, než začnete tento lék užívat, informujte svého lékaře, zda užíváte i ketokonazol (protiplísňový lék), Erytromycin (antibiotikum), Diltiazem (k léčbě angíny pectoris), Cyklosporin, Ritonavir (k léčbě AIDS) nebo Rifampicin (antibiotikum).
Xados se nesmí užívat společně s jídlem, grapefruitovou šťávou a s jinými ovocnými šťávami. Tabletu vždy užívejte hodinu předtím než se najíte, nebo napijete džusu, případně počkejte další dvě hodiny po napití.

Způsob užití

Doporučenou dávkou u dospělých a starších 12 let je 1 tableta 20 miligramového Xadosu denně. Tableta se užívá nalačno před snídaní. Možno ji rozpůlit. Zapijte ji větším množstvím vody.

Nežádoucí účinky

K nejčastějším nežádoucím účinkům, které se objevují při užívání Xadosu, patří bolest hlavy, ospalost, abnormality na EKG záznamu, změny jaterních hodnot u krevních testů, závratě, bolest žaludku, únava, zvýšený apetit, nepravidelný tep, zvýšená hmotnost, nevolnost, úzkost, bolest břicha, pocit suchého nosu, průjem, závratě, slabost, žízeň, dušnost, svědění, sucho v ústech, opary, zvýšená teplota, zvonění v uších, poruchy spánku i zvýšená hladina tuků.

Jak tablety Xadosu uchovávat

Tablety uchovávejte mimo dosah dětí. Nepoužívejte po datu expirace. Krabičku mějte uloženou v suchu, pokojové teplotě a temnu. Jedna krabička obsahuje 10, 20, 30, 40 nebo 50 tablet v blistrech.

Přípravek nikterak neovlivňuje výkon během řízení, takže jej můžete běžně užívat, i když se chystáte řídit. Nicméně vzácně se ospalost přece jen může objevit, stejně pak může být i ovlivněna pozornost u obsluhy strojů. V tom případě byste se měli mít proto na pozoru.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here