Domů Nemoci Infekce Za jak dlouho zaberou antibiotika

Za jak dlouho zaberou antibiotika

Dotaz:”Za jak dlouho zaberou antibiotika?”, patří k velmi častým.

Odpověď přitom není jednoznačná. Vše se totiž odvíjí od stavu nemocného, jeho věku, toho o jakou nemoc se jedná, v jaké fázi je, o jakou bakterii se jedná, v jaké kondici jsme a také jestli byla antibiotika byla nastavena cíleně anebo byly nasazeny s předpokladem, jelikož to vážný stav vynucoval. Tohle vše a ještě mnoho dalšího, má vliv na odpověď položené otázky.

Bohužel nejsou žádné tabulky, ani škatulky. Každý jsme zcela jedineční a reagujeme odlišně. Faktem však je, že většina lidí i po opakovaných návštěvách u lékaře si myslí, že účinek antibiotik je okamžitý.

Princip účinku antibiotik

Aby antibiotikum začalo účinkovat, musí se nejprve z trávicího traktu do krvi, která pak lék transportuje na potřebné místo. Ale ani to nestačí, nejprve je zapotřebí dosáhnout určité hladiny v krvi. Nejrychleji se projeví účinek antibiotik u akutních infekcí močových cest, kde potíže mizí při správném nasazení antibiotik již po několika málo hodinách po užití první tablety. Rychlý nástup účinku je také i u streptokokových angín, kdy zlepšení nastává již po 12-24 hodinách po započetí užívání penicilinu, což se projeví poklesem teplot a zmírněním bolestí v krku.

Bakteriostatická a baktericidní antibiotika

Rozdělení na bakteriostatická a baktericidní není zcela přesné, protože i některá bakteriostatická antibiotika ve vyšších koncentracích působí baktericidně a některá baktericidní antibiotika pro změnu neusmrcují bakterie ani ve vysokých dávkách, avšak pro pochopení, jak je to s rychlostí nástupu účinku antibiotik, je to dostačující rozčlenění. Abyste to však pochopili, baktericidní antibiotika jsou taková, která zabíjí bakterie a bakteriostatická narušují jejich růst nebo reprodukci, čímž dojde k jejich postupnému zániku. Baktericidní antibiotika proto začnou působit podstatně rychleji než bakteriostatická. První účinky při správném nasazení antibiotik se objeví obvykle již v průběhu 48 hodin. Bakteriostatická se při správném zacílení projeví až po 72- 96 hodinách.

Bakteriostatická antibiotika je tudíž vhodné podávat těm nemocným, jejichž obranyschopnost není zcela podlomena, ale pouze oslabena. Baktericidní antibiotika se podávají nemocným v těžkém stavu, u závažných infekcí, u pacientů s poruchami imunity a nedonoených dětí.

Pakliže ani po 96 hodinách nedojde k zlepšení anebo i přes užívání antibiotik se zdravotní stav neustále velmi rychle zhoršuje, je na místě opět navštívit lékaře a provést další vyšetření, které dopomohou odhalit příčinu. Provedou se stěry, výtěry, odběry a provést se mohou i hemokultury. Následně pak po přesném odhalení bakterií a také jejich citlivosti a rezistence, lékař může nastavit správnou léčbu, která může spočívat i v kombinaci několika antibiotik anebo jejich aplikaci do svalu nebo do žíly.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here