Domů Nemoci Příznaky Zablokovaná krční páteř

Zablokovaná krční páteř

Krční páteř je nejvíce namáhanou součástí páteře, a proto je velmi náchylná k ortopedickým problémům. Nejčastější komplikaci představuje její zablokování, k čemuž dochází většinou v důsledku nezdravého životního stylu, může se ale jednat také o následky úrazu nebo onemocnění. Zablokování krční páteře je spojeno s velmi nepříjemnými příznaky, bolestmi hlavy počínaje a závratěmi konče.

Příčiny zablokování

Jak bylo zmíněno v úvodu, k zablokování krční páteře dochází nejčastěji následkem nezdravého životního

Zablokovaná krční páteř
Zablokovaná krční páteř

stylu, typickou příčinou je dlouhodobé a nesprávné sezení. Nejvíce rizikovou skupinu představují pacienti, kteří sedí velkou část dne před počítačem a nevykonávají žádnou pohybovou aktivitu. Z tohoto důvodu tento problém postihuje především jedince, kteří vykonávají sedavé zaměstnání (v tomto ohledu patří zablokovaná krční páteř mezi nejčastější pracovní úrazy kancelářských profesí). Mezi rizikové faktory rovněž patří nošení těžkých břemen, průvan a některé dispozice dané stavbou kostry, například dlouhý krk nebo předsunutá hlava. K zablokování může dojít i během spánku, když pacient zaujme nevhodnou spánkovou polohu. Další možnou příčinou je nevhodný druh pohybu – konkrétně náhlé trhnutí hlavou, k čemuž dojít například při autonehodě nebo při pádu z koně. Speciální skupinu možných příčin pak představují některá onemocnění, jako je například cervikokranální syndrom (neboli CC syndrom, což je porucha krční páteře).

Příznaky

Pokud dojde k zablokování krční páteře, typickým příznakem je ztuhnutí šíjového svalstva, které je doprovázené bolestmi hlavy. Bolest vystřeluje do temene hlavy a může mít různou intenzitu. Dalšími příznaky jsou omezená hybnost krku a hlavy, nevolnosti, pocit slabosti a závratě. Pacienti mohou dokonce pociťovat nucení na zvracení a mohou i zvracet.

Léčba

V méně závažných případech si mohou pacienti ulevit od bolesti bez pomoci lékaře. Na ztuhlé svaly je dobré  tzv. suché teplo, lze použít teplé obklady, nebo zajít do finské sauny. Naproti tomu koupele nebo sprchování v teplé vodě se nedoporučují. U akutních problémů pomáhá masáž postižené partie, zde se však nevyplácí riskovat případnou péči členů rodiny, ale využít služeb zkušeného fyzioterapeuta. (Pokud nás obtíže zasáhnou o víkendu, můžeme se zeptat trenéra nebo personálu v posilovně.) Dále můžeme zkusit protahovací cviky na krční páteř (například úklony na strany a dopředu i dozadu vsedě na židli nebo kroužení rameny). Pokud nás však kromě ztuhlosti a bolesti provází obtíže, jako je nevolnost a závratě, měli bychom navštívit lékaře, ať už praktického, nebo přímo ortopeda, který zajistí potřebná vyšetření (fyzikální, rentgenové a dle potřeby další), aby mohl stanovit přesnou diagnózu. (Nemusí se jednat o prosté zablokování krční páteře.) V případě, že je zablokování páteře způsobeno cervikokranálním syndromem, je terapie založena na léčbě tohoto onemocnění (pacientům se podávají nesteroidní antiflogistika a analgetika).

Prevence

Důležitou součástí prevence zablokování krční páteře je volba vhodného nábytku. Pokud máme sedavé zaměstnání a trávíme dlouhé hodiny ve stejné pracovní poloze, měli bychom investovat do kvalitní židle, která pomáhá těmto obtížím předejít. Alternativou kancelářské židle je terapeutický míč podporující zdravé sezení.  Stejně tak se nevyplácí podceňovat význam kvalitního lůžka, zejména matrace. Problémům můžeme předejít i používáním anatomického polštáře. Neméně důležitá je pravidelná pohybová aktivita, vhodné je například plavání nebo posilování a protahování této partie v posilovně. Cviky na krční páteř se doporučuje cvičit nejen při problémech, ale právě také v rámci prevence.

Foto: Freeimages.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here