Zablokované esíčko, čili blokáda sakroiliakálního kloubu, trápí v posledních letech čím dál, více lidí. Na vině může být špatné držení těla, nevhodný pohyb, ale také i úraz.
Obsah článku
Co je tzv. esíčko?
Esíčko představuje sakroiliakální skloubení, což jsou dva klouby v oblasti beder. Tyto klouby obklopují z obou stran páteř. Jejich hlavním úkolem je udržet vzpřímenou svrchní část těla při chůzi a stání a její váhu přenášet na nohy.
Co je zablokované esíčko?
Blokované esíčko je spojeno s omezením jeho pohyblivosti. Poloha kloubních ploch se odchyluje od normy. Blokáda se přitom může objevit u mužů i u žen v jakémkoliv věku. Alespoň jednou za život se s ní potýkalo 70% lidí.
Příčiny vzniku
- Ve většině případů je blokáda esíčka způsobena zvedáním těžkých předmětů, nesprávným zvedáním nebo šlápnutím do prázdna, třeba při vynechání kroku nebo při klopýtnutí na nerovném terénu.
- Některé problémy s páteří mohou zvýšit riziko vzniku blokády. Vliv na něj má i operace pohybového aparátu, kolenního nebo kyčelního kloubu. Vede to k nerovnováze a tím pádem i k blokádě.
- Špatné držení těla, jednostranné přetížení. což může vést ke zkroucení pánve, což zvyšuje riziko zablokování esíčka.
Dlouhodobé následky
Při nadměrné zátěži časem reagují bolestí nebo blokádami, to pak může vědět k chronické bolesti, opotřebení nebo k problémům v jiných částech těla.
Jak se zablokované esíčko projevuje?
Mezi běžné příznaky patří bolest v dolní části zad, bolest hýždí, bolest sedací části nohou, bolest třísel, bolest kyčle, zvýšená frekvence močení, možná i přechodná inkontinence, necitlivost, píchání v močovém měchýři a brnění. Bolest může být tupá, ale i ostrá a bodavá. Zhoršuje se při fyzické aktivitě. Zhoršuje se při trvalých polohách, které jsou delší dobu, tedy u sezení, stání nebo ležení. Bolest může vyvolat i předklon, lezení po schodech, stoupání do kopce a vstávání ze sedu. Bolest se může zvýšit během menstruace. Lidé s těžkou a invalidizující dysfunkcí esíčka mohou trpět nespavosti a depresí. Krevní torze, která se dlouhodobě neléčí, může způsobit závažnou Achillovu tendinózu.
Zablokováné esíčko může být způsobeno
Hypermobilita
Problémy s esíčkem jsou často spojeny s nestabilitou sakroiliakálního kloubu nebo také jeho nedostatečnosti. Vazy nejsou schopné kloub udržet. Když je pak tento kloub hypermobilní nebo uvolněný, pak zde může dojít k podvrtnutí nebo zablokování. Po mnoha letech se zde může rozvinout artritida. Negativně se na tom může podílet i těhotenství nebo hormonální nerovnováha.
Hypomobilita
Hypomobilita je spojena s malou pohyblivostí a je to spojeno mnohdy se stárnutím. Objevit se může u zánětlivého onemocnění, jako ankylozující spondylitida, revmatoidní artritida nebo infekce.
Diagnostika
CT, rtg nebo MRI obvykle neodhalí žádnou abnormalitu obvykle neodhalí. Nejlepší na to je tzv. test SPECT/CT. Dále je možné provést Gaenslenův test, Illiac Gapping test, test komprese kyčelní kosti, Faberův nebo Patrickův test, Thigh Thrust test.
Léčba
Léčba se odvíjí od trvání, závažnosti bolesti a dysfunkce. V akutní fázi je obvykle předepsán klidový režim, led nebo teplo, protizánětlivé léky a rehabilitace. Pokud bolest neustoupí do dvou týdnů, pomoci mohou steroidy a anestetika. U těch nejtěžších forem se situace někdy musí řešit i chirurgicky.