Domů Nemoci Dětské nemoci Zácpa u dětí

Zácpa u dětí

Zácpa u dětí je prekérním problémem, který dítě přivádí k šílenství a protože si s nepříjemnými pocity a bolestí neumí poradit, pláče a vzteká se. Co s tím? Někdy je vyprazdňování u malých dětí opravdu náročným úkonem doprovázeným bolestí, křečemi v břiše a příchodem až po několika dnech nebo dokonce i po jednom týdnu.

Příčiny zácpy  u dětí

Obstipace (zácpa) může trápit kohokoliv, takže se nevyhne ani těm nejmenším. Důvody, proč se s tímto svízelným problémem potýkáme, je mnoho. V zásadě se jedná o různé organické a funkční příčiny. Jde o různá střevní, metabolická, hormonální nebo nervosvalová onemocnění. Někdy jednoduše střevo funguje prostě pomaleji a jeho vyprazdňování je zhoršené. Může se jednat o krátkodobou záležitost, ale i o chronický charakter.

Nejčastější příčiny zácpy

K vůbec těm nejčastějším obecným příčinám však patří nevhodné složení stravy (málo zeleniny, hodně sladkého, málo tekutin apod.), úmyslné oddalování vyprazdňování (nikdy to nepřináší nic dobrého a nezdravé je to pro malé i dospělé), stresová reakce (nemá na svou potřebu klid, soukromí, rodina si prochází něčím těžkým), infekce střev a bolestivá prasklina okolo konečníku. Problémy se samozřejmě mohou kombinovat. Do této kategorie je možno zařadit i velmi častý problém se zácpou, jenž se objevuje v době přechodu z kojení na umělou výživu anebo na běžnou stravu.

Projevy zácpy

Děti se zácpou trápí obtížné vyprazdňování, bolest břicha, konečníku, bledost a studený pot, nechutenství, nevolnost, zašpiněné spodní prádlo.
Zácpa se u dětí může projevit již velmi záhy po narození. Tento stav je vždy nutné ihned konzultovat s lékařem. U větších dětí je nutno zvážit, co stav způsobilo, změnit stravu, zajistit dostatek tekutin a pohybu.

Léčba zácpy

Základem správného průběhu vyprazdňování je dobrý denní režim, jehož součástí je kvalitní snídaně bohatá na vlákninu a tekutiny. Nespěchejte na dítě, dopřejte mu po ránu klid, a proto raději vstávejte o něco dřív, aby si mohlo odskočit nejen na “malou”. Do jídelníčku kromě dostatečného množství ovoce a zeleniny zařaďte i zakysané mléčné produkty, neslazené nápoje, celozrnné pečivo a naopak z něj vynechejte bílé pečivo, cukrovinky, čokoládu a sladké nápoje.
Při akutním stavu zácpy si můžete pomoci glycerinovým čípkem. Nezapomeňte však okamžitě stáhnout sladké na minimum a zvýšit příjem vlákniny. Pozitivně na střeva působí i pomeranče, sušené švestky, meruňky, zeleninové saláty, sušenky s vlákninou apod. Za lékařem zajděte v případě, kdy se větší dítě nedokáže vyprázdnit 3 dny, trpí u toho bolestí, na spodním prádle naleznete krev, zácpa se opakuje, objevuje se opakovaně i bolest břicha, nechutenství a hubne.
Zácpu rozhodně nepodceňujte, neléčená může mít vážné následky. Je také nutno vzít v úvahu, že je to právě zácpa a uměle zadržovaná stolice, které patří k rizikovým faktorům vzniku rakoviny tlustého střeva a konečníku v dospělosti.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here