Domů Nemoci Infekce Zadní rýma

Zadní rýma

Jako zadní rýma se označuje specifický zánět nosohltanu, kdy pacient nemůže vysmrkat hlenovitý sekret, který se v důsledku toho hromadí v oblasti vedlejších dutin nosních. Tato forma rýmy, která se označuje jako PNDS (post nasal drip syndrom), bývá zdrojem nepříjemných komplikací a mívá často chronickou formu. Jaké jsou příznaky zadní rýmy? Jak se léčí a jak lze jejímu výskytu předejít?

Bolest hlavy je jedním z nepříjemných projevů zadní rýmy.
Bolest hlavy je jedním z nepříjemných projevů zadní rýmy.

Příznaky zadní rýmy

Přestože je rýma považována za banální onemocnění, zejména u dospělých, může být zdrojem nepříjemných obtíží. Klasickým příkladem je právě zadní rýma, která je velmi zrádná v tom, že o ní pacient nemusí ani vědět. Hlenovitý sekret mu totiž nevytéká z nosu (pacient nesmrká), jak je tomu v případě běžné akutní rýmy, ale hromadí se ve vedlejších nosních dutinách, případně stéká pacientovi hltanem dolů. Důsledkem toho je nepříjemné zahlenění, které může být zdrojem  obtíží s  mluvením, ale i nevolnosti a nechutenství. Dalším nepříjemným projevem zadní rýmy je otok a zduření Eustachovy trubice, dále zaléhání uší nebo bolest hlavy – bolest hlavy pak bývá jedním z hlavních příznaků zánětu dutin.

Zánět vedlejších nosních dutin

Zánět vedlejších nosních dutin je poměrně častou komplikací rýmy. Hlenovitý sekret, který nejde pacientovi vysmrkat, se usadí v nosních dutinách, kde se rozvine bakteriální infekce. Pacienta začnou trápit silné bolesti hlavy (nad obočím nebo ve tváři), zejména při předklonu. Dále se může přidat horečka, nevolnost, nechutenství a bolest svalů i kloubů. Zánět vedlejších nosních dutin se léčí antibiotiky. Zároveň se podávají léky na snížení otoku sliznice. Pacientům se rovněž doporučuje, aby si prováděli výplachy nosu mořskou vodou, vodou s mořskou solí nebo Vincentkou a uvolnili tak obsah dutin. Pokud se tak nedaří, může lékař (specialista ORL) provést punkci. Nejčastějším prvotním zdrojem zánětu dutin je virová infekce, kdy pacient podcení běžné nachlazení, ale také alergická rýma nebo nadměrné užívání antihistaminik.

Zánět středního ucha

Zadní rýma se může pacientovi dostat také do uší a způsobit buď pouhé zalehnutí, nebo zánět. Zánět středního ucha neboli otitida je typickou dětskou nemocí (protože děti mají kratší Eustachovu trubici a hlavně neumějí správně smrkat, naštěstí díky volně prodejné odsávačce hlenů napojitelné na vysavač její výskyt mírně klesá), ale trápí i dospělé pacienty. Mezi typické příznaky patří silná bolest v uchu (zánět může postihnout jedno i obě uši najednou), zvýšená teplota nebo horečka. Bolesti ucha jsou zpravidla natolik intenzivní, že přinutí pacienty, aby vyhledali pohotovost. Cílem léčby je zmírnění bolesti a odstranění zánětu. Úleva od bolesti přichází po propíchnutí ušního bubínku (provádí lékař tenkou jehlou). V některých případech je nutno naordinovat i antibiotickou léčbu. Ke zmínění bolesti se rovněž podávají analgetika, pokud má pacient horečku, jsou součástí terapie léky na snížení tělesné teploty.

Prevence

Obecnou prevencí rýmy je dostatečný přísun vitamínů (zejména vitamínu C) a minerálů (zejména zinku), a to především v chladnější části roku, dále pak otužování, dostatek spánku, optimální pitný režim a dodržování ostatních zásad zdravé životosprávy. Komplikacím spojeným se zadní rýmou, jako jsou bolesti hlavy způsobené zánětem dutin, lze předejít výplachy nosu mořskou vodou. V případě příznaků zadní rýmy, jako jsou bolesti hlavy, zahleněný hltan, atd., by měl pacient navštívit lékařské pracoviště ORL. Včas zahájená léčba nejenže pacientovi uleví, ale také může zabránit celé řadě nepříjemných komplikací. Ani tak banální onemocnění, jako je rýma, se nevyplácí podceňovat.

Foto: Freeimages.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here