Domů Nemoci Příznaky Zadržování vody v těle

Zadržování vody v těle

Lidské tělo tvoří z 60% voda. Určitá část vody se nachází v buňkách a jistá i mimo buňky. V buňkách  se za normálních okolností nachází cca 25 litrů tekutiny. Mimo buňky se pak nachází asi 3 litry krevní plazmy a také tkáňový mok (12 litrů). V případě, že je v těle více vody, dochází k zadržování vody těle, čili k tzv. retenci. Tento stav je také označován za otok anebo edém.

Příčiny zadržování vody v těle

Příčin zadržování vody v těle je mnoho. Nejčastěji se takovéto zadržování v těle  u žen objevuje před menstruací v rámci tzv. premenstruačního syndromu. Pozor, jistý vliv na retenci tekutin může mít i antikoncepce. K hromadění vody máme sklon i tehdy, když se méně hýbeme, dlouhodobé sezení i stání. Tělo pak samo o sobě má sklon vodu zadržovat. Další příčinou, která sama o sobě ještě není žádnou diagnózou, je nesprávná životospráva, kdy může dojít i k překyselení organismu. Zadržování vody v těle navyšuje i nadměrná konzumace soli (sodíku), sacharidů, kofeinu, alkoholu a škrobů. K hromadění vody dochází i v období gravidity a u vážných onemocnění – cukrovce, vysokém krevním tlaku, u srdečních onemocnění, při poruše funkce lymfatického systému, onemocnění jater, ledvin, štítné žlázy, v případě vysoké hladiny albuminů v krvi a u některých autoimunitních onemocnění. Zadržování vody mohou způsobit i některé léky.

Projevy zadržování vody v těle

To, že zadržujete vodu v těle je obvykle velmi snadné, odhalí to centimetry, které rychle narůstají. Jedná se hlavně o centimetry v oblasti břicha. V souvislosti s nimi se objevuje i rychlý nárůst váhy (během dne i kilo a víc), pocit plnosti a těžkosti. Kromě toho se objevuje i celulitida a vodu v těle dosvědčí i vaše marná snaha shodit nějaká kila. K projevům nadměrné vody v těle patří i velké pocení.
Velmi typickým projevem zadržování vody v těle je stav, když se po dobře prospané noci ráno podíváte do zrcadla a v něm uvidíte tvář, která se dost dobře podobá té, co byla celou noc na flámu. Obličej je tedy oteklý a hlavně v oblasti pod očima, stejně nateklé máte i břicho a oteklé mohou být i prsty.

Co s tím?

Primárně je důležité vyloučit některou ze závažných chorob, které se pak řeší jiným způsobem. Pokud se chcete zbavit nahromaděné vody nesmíte svou situaci řešit tím, že nebudete pít, natož se začnete ládovat diuretiky. Základem řešení tohoto stavu je snížení konzumace sodíku, eliminace konzervantů, škodlivých sacharidů, škrobu, alkoholu a kofeinu. Vylučte z jídelníčku kyselinotvorné potraviny, jedná se hlavně o obilniny, luštěniny, tuky, maso, pikantní koření, kečup a hořčici.
V dalším kroku navyšte pohyb. Změňte antikoncepci nebo jiné léky, které by zadržování vody mohly způsobovat.

Co naopak do svého života zařadit?

Proti zadržování vody je skvělá konzumace některých potravin. Jedná se např. o celer, okurku, meloun, zelený čaj, rajče, špenát, brusinky, černý rybíz nebo petržel. Pomoci může i vitamín B, hořčík, draslík a vápník. S draslíkem vám mohou pomoci banány, datle, brokolice, pomerančová šťáva, aloe vera, brambory nebo meruňky. Vápník najdete v mléčných výrobcích a sýrech. Popíjet můžete i bylinky a bylinkové čaje, jako přeslička, bříza, jalovec, meduňka, černý bez i libeček. Velmi účinná bývá také i lymfatická masáž.

Přesné hladiny vody v těle vám odhalí InBody.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here