Domů Nemoci Léky Zaldiar

Zaldiar

Víte, jak to dopadne, když se spolu dají do partnerského spolku Tramal a Paralen? Vznikne Zaldiar, čili další lék z druhého analgetického žebříku, podobný Talvosilvenu, kde se pro změnu kombinuje Paralen s Kodeinem. Oba léky nejsou klasickými analgetiky, ale léky proti bolesti vyššího stupně.

Tyto léky jsou předepsány lékařem k léčbě středně těžké až těžké bolesti. Lék  Zaldiar byl vyvinut ve Švýcarsku, kde jej také v roce 2002 vypustili vůbec poprvé do světa.

O Zaldiaru

Zaldiar se skládá z Tramadolu, což je Cyclohexanolamin, bílý prášek snadno rozpustný ve vodě a paracetamolu, rovněž krystalického prášku, který se však ve vodě rozpouští velice těžko. Lék má analgetické a antipyretické vlastnosti, avšak nepůsobí protizánětlivě. Nutno je rovněž počítat s tím, že Tramadol je opioidní lék s duálním mechanismem účinku, kdy jeho princip spočívá i v ovlivňování vnímání bolesti. To, jak funguje Paralen se však stále neví. Jedna potahovaná tableta obsahuje 37,5 mg tramadolu hydrochloridu a 325 mg paracetamolu.

Proč je lékařem Zaldiar předepsán?

Lékař Zaldiar předepisuje na středně těžké až těžké bolesti nebo tehdy, když samotné neopioidní analgetika neúčinkují dostatečně.

Dávkování Zaldiaru

Lék může užívat dospělý anebo dítě starší 12 let. Zaldiar je na předpis a užívat by jej měli pouze nemocní se středně těžkou nebo těžkou bolestí. Dávky upravuje lékař podle daného problému. Zpočátku je však všeobecně doporučováno užít dvě tablety. Dále pak podle potřeby, ale maximálně 8 tablet za den, přičemž interval mezi jednotlivými dávkami by neměl být kratší než 6 hodin. Zaldiar by navíc neměl být užíván déle, než je nezbytně nutné. U starších pacientů nad 75 let je vhodné užívat lék v ještě větších rozestupech.

Zvláštní podmínky při užívání Zaldiaru

Užívání Zaldiaru je nevhodné u pacientů s těžkou renální nedostatečností. U střední renální insuficience je nutné interval podávání tablet zvětšit na dvanáctihodinové. Lék se totiž z těla odstraňuje velice těžko a pomalu. V případě poškození jater může dojít ke zpoždění vyloučení Zaldiaru, a proto je i zde vhodné zvážit prodloužení intervalů dávkování.

Kontraindkace

Lék by neměli užívat lidé s alergií na paracetamol anebo Tramadol. Nesmí se užívat ani s alkoholem, hypnotiky, centrálně působícími analgetiky, opioidy anebo psychotropními léky. Užívání je nevhodné i tam, kde se užívaly inhibitory monoaminooxidázy, a to i 14 dní po ukončení jejich užívání. Zaldiar nesmí brát lidé s těžkým poškozením jater a epilepsií.

Vedlejší účinky

K těm nejčastějším patří závratě, malátnost, nevolnost, bolest hlavy, třes, zácpa, zvracení, průjem, sucho v ústech, dyspepsie, nadýmání, bolest břicha, svědění, pocení a změny nálady.

Lék je na českém trhu aktuálně dostupný i od jiných výrobců, kdy pak nese sice jiný název, avšak vždy se jedná o tentýž lék, jelikož se jedná o stejné užité látky ve shodném množství.  Jde např. o léky Apo-Tramadol/Paracetamol, Partramec anebo Doreta.

1 komentář

  1. bylo mi řečeno doc.,že bolest neexistuje,prý se jedná o subtilní vjem,ale zaldiar je dost účinný.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here