Domů Nemoci Onemocnění dýchacích cest Zánět horních cest dýchacích

Zánět horních cest dýchacích

Zánět horních cest dýchacích je jedním z nejčastějších onemocnění, která postihují pacienty především v chladnějších měsících roku, kdy je imunitní systém člověka oslabený. Jaké jsou jeho příznaky? Jak se tento zánět léčí a jak lze jeho rozvoji předejít?

Zánět horních cest dýchacích
Zánět horních cest dýchacích

Typické příznaky

Zánět horních cest dýchacích postihuje oblast dutiny nosní, vedlejších nosních dutin a hltanu a může se rozšířit i dále, například do Eustachovy trubice, kde je způsobilý vyvolat zánět středního ucha. Další možnou komplikací je zánět průdušek nebo zápal plic. Neléčený zánět se může stát chronickým a vést k poškození nosní sliznice. Právě podle oblasti, která je zánětem zasažena, rozlišujeme několik typů onemocnění – zánět nosních dutin (sinusitida), zánět vedlejších nosních dutin (rhinosinusitida) a zánět hltanu.

Typickými příznaky zánětu horních cest dýchacích jsou rýma, dráždivý kašel, bolesti hlavy, případně i škrábání či bolest v krku  a zvýšená teplota. Pacient je unavený až malátný, trápí ho bolest svalů, celková nevolnost, někdy i zánět spojivek. Pacient kýchá, pociťuje nepříjemné svědění v oblasti nosu, může mít oteklé hrdlo a trpět ztrátou čichu. Jednotlivé příznaky závisí na konkrétním typu onemocnění (viz výše).

Příčiny

Onemocnění je buď virového, nebo bakteriálního původu. V některých případech může být i neinfekční povahy, například alergický zánět. Pokud je onemocnění způsobeno viry či alergií, pacientovi obvykle z nosu vytéká čirá rýma, naproti tomu pro bakteriální  infekci je charakteristická hlenohnisavá sekrece. Velmi často dochází k tomu, že se z virové infekce postupně stane bakteriální zánět.

Léčba

Základem léčby je vždy klidový režim v kombinaci s dostatkem tekutin. V noci je dobré spát s podloženou hlavou, aby hleny nestékaly dolů a nedráždily pacienta ke kašli. V případě, že je zánět bakteriálního původu, nasazují se pacientům antibiotika. Ta je s ohledem na zamezení riziku recidivy třeba doužívat.

Užívání antibiotik v případě virové infekce znamená zbytečnou zátěž pro organismus. V tomto případě je léčba zánětu horních cest dýchacích v podstatě shodná s léčbou rýmy. Pacientům se podávají léky na uvolnění zahlenění (nosní  kapky a spreje) a na zprůchodnění nosních dutin. V případě vyšší teploty a bolestí hlavy se pak podávají medikamenty, jako je Paralen či Nurofen. Aby nedošlo k zánětu vedlejších nosních dutin, doporučují se výplachy nosu slanou vodou.

Babské rady

Od jednotlivých příznaků nemoci nám mohou ulevit i prostředky přírodní medicíny a babské rady. Například na kašel pomáhá sirup připravený  z černé ředkve a cukru (bulva se nastrouhá, vloží do skleněné nádoby a zasype cukrem). K uvolnění dýchacích cest rovněž přispívají éterické oleje, například olejíček s přídavkem eukalyptu, který má zároveň desinfekční a antiseptické účinky. Osvědčeným přípravkem našich babiček proti nachlazení a nemocí z nachlazení jsou bylinné čaje, mezi nimi heřmánkový nebo zázvorový s přídavkem medu. Na Ukrajině připravují extrakt z křenu ( jeho kořen nastrouhají, zalijí vodkou, nechají přes noc vylouhovat a užívají po lžičkách).

Prevence

Zánětu horních cest dýchacích lze do jisté míry předejít posilováním imunity (otužováním, konzumací stravy bohaté na důležité vitamíny a minerální látky, zejména na vitamín C a zinek, atd.),  dostatečným spánkem, vyvarování se stresu, stejně jako pobytu v zakouřených prostorách a dodržováním dalších zásad zdravé životosprávy. Aby nedošlo k rozvoji výše zmíněných komplikací, je důležité začít nemoc včas  léčit a důsledně ji doléčit.

Foto: Freeimages.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here