Domů Nemoci Onemocnění trávicího ústrojí Zánět jícnu

Zánět jícnu

Zánět jícnu, nebo také ezofagitida, je velice nepříjemné onemocnění, jež může konečném výsledku vyústit ve velmi závažnou situaci.

Role jícnu

Jícen je důležitou částí trávicího traktu, jenž má za úkol přenést jídlo z hrdla do žaludku.

Zánět jícnu

Zánět jícnu může být akutní nebo chronický. Zánět v této oblasti obvykle postihuje vnitřní povrch jícnu, přičemž nejvíce bývá postižena sliznice. Vzniká buď samostatně, nebo jako následek jiných problémů spojených s jícnem.

Nejčastější příčiny zánětu jícnu

  • Zánět jícnu bývá nejčastěji způsoben infekcí, tedy bakteriemi, plísněmi nebo louhy.
  • Kromě infekce zánět může vzniknout jako následek poleptání různými chemickými látkami, léky, louhy nebo kyselinami.
  • Na zánět mohou mít vliv i různé potraviny, zejména dráždivé poživatiny a alkohol.
  • Dále pak i nikotin, intubace, endoskopie, záření, cizí tělesa, trauma a velké teplo.
  • Jícnové varixy.
  • Městnání obsahu – achalázie.
  • Stres, Cushingova nemoc nebo Curlingova nemoc.
  • Kožní a systémové choroby jako sklerodermie, Crohnova nemoc, Behcetova nemoc pemfigus nebo epidemolysis bullosa.
  • Jícnový reflux.
  • V poslední době se objevuje čím dál častěji i eozinofilový zánět jícnu způsobený alergií.

Projevy zánětu jícnu

Projevy zánětu jícnu jsou značně nespecifické. Často se projeví zcela netypicky – pálením žáhy, problémy s polykáním, říháním, bolestí na hrudi, kažením zubů, chraptěním, kašlem, nevolností, nechutenstvím, škytáním nebo krvácením, takže jen málokoho napadne, že by dané problémy měly co do činění s jícnem.

Diagnostika

Základem správné diagnostiky je vytvoření anamnézy. V dalším kroku toho pak hodně prozradí endoskopické vyšetření. Toto vyšetření doslova zásadní. Ezofagoskopie se provádí ohebným přístrojem s kamerou na konci, s níž lékař přenese obraz na obrazovku a sleduje případné změny. Vyšetření umožňuje z jícnu odebrat vzorek na histologické vyšetření.

Léčba zánětu jícnu

Léčba jícnu se odvíjí od příčiny, která zánět způsobila. Všeobecně jícnu pomáhají léky snižující produkci kyseliny chlorovodíkové v žaludku a prokinetika. Dále je vhodné užívat i analgetika. U infekcí je vhodné užít antivirotika, antimykotika anebo antibiotika. Po požití chemikálií okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc, protože zde jde o život.

Dieta při zánětu jícnu

V průběhu zánětu jícnu se vyhněte kořeněným jídlům (pepři, pálivé paprice, chilli, kari i muškátovému oříšku), čokoládě a kynutému pečivu. Nevhodné je i pojídání tvrdých potravin, a to zejména tvrdé zeleniny a ořechů. Vyvarujte se i kyselému ovoci, potravinám a nápojům. Absolutně nevhodnými jsou pomeranče, rajčata, kyselé zelí apod. Jíst byste naopak měli měkká jídla, bramborovou kaši, pudinky a jídla bohatá na bílkoviny. Tabu je samozřejmě popíjení alkoholu, kávy a kofeinových nápojů. Nekuřte!

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here