Domů Nemoci Vnitřní orgány Zánět ledvin: příznaky, léčba

Zánět ledvin: příznaky, léčba

Zánět ledvin neboli pyelonefritida je velmi závažné onemocnění, které může vyústit v selhání ledvin, a přímo tak ohrozit život pacienta. Nejčastější příčinou onemocnění jsou bakterie, které se dostanou do ledvin z močových cest. Základem léčby  je v případě bakteriální infekce  podávání antibiotik. Závažné stavy vyžadují hospitalizaci.

Zánět ledvin
Zánět ledvin

Příznaky

Jak bylo uvedeno výše, zánětu ledvin může předcházet (a ve většině případů předchází) infekční onemocnění močových cest, které je spojeno s příznaky, jako je časté močení, vymočení malého množství moči, pálení až řezání při močení a zvýšená teplota. Pacienty nucení na močení nezřídka obtěžuje také během noci.

Když však zánět přejde až do ledvin, stane se situace mnohem závažnější. Pacient začne mít vysokou horečku, je schvácený, má zimnici, třesavku a pociťuje bolesti v oblasti bederní páteře. Mezi doprovodné příznaky pak patří bolesti hlavy a břicha. Z obecných příznaků je nápadná zvýšená únava.

Konkrétní příznaky pak pochopitelně závisí na stadiu závažnosti onemocnění.

Komplikace, selhání ledvin

Nejzávaznější komplikací je selhání ledvin. Když čistící orgán celého těla přestane plnit svou hlavní funkci, hrozí pacientovi otrava krve, což je v případě neposkytnutí včasné lékařské pomoci spojeno s rizikem smrti. Selhání ledvin nemusí být pouze akutní, ale také chronické, které je spojené s následující skupinou příznaků: nadměrné zadržování vody v těle projevující se otoky, časté nevolnosti, nechutenství, poruchy koncentrace a mnohdy i vysoký krevní tlak. Řešením pro chronické selhání ledvin je stálá dialyzační terapie nebo náhrada ledviny za umělou neboli transplantace.

Diagnostika a léčba

Onemocnění je diagnostikováno na základě výše popsaných příznaků, laboratorního vyšetření krve (které ukáže zvýšenou hodnotu C- reaktivního proteinu, což je známkou zánětu) a moči.

Základem léčby je podávání antibiotik. Při bolestech se pacientům rovněž podávají analgetika. Součástí medikace jsou rovněž protizánětlivé léky. Důležitý je zvýšený pitný režim, aby se tělo čistilo. Jako podpoůrný prostředek se doporučuje brusinková šťáva, která má blahodárný vliv na celé močové ústrojí. Ve zvláště závažných případech je nutné převézt pacienta do nemocnice, kde jsou mu léky podávány nitrožilně.

Dialýza

V případě selhání ledvin je nutná dialýza – nahrazení funkce tohoto životně důležitého orgánu. Jedná se o proces umělého odstraňování hromadících se odpadních látek a vody z těla pacienta. Čistící, a zároveň vylučovací, funkce ledvin je v případě dialýzy nahrazena filtrací krve přes vystélku břišní dutiny, která je opakovaně v pravidelných intervalech naplňována dialyzační tekutinou.

Prevence

Základním stavebním kamenem prevence je kombinace důkladné a správné intimní hygieny (to je důležité zvláště u žen, u kterých je z anatomických důvodů vyšší riziko zanesení infekce do močových cest) a posilování imunity. Je známo, že lidé s oslabenou imunitou, například v důsledku diabetu nebo jiného onemocnění, jsou obecně náchylnější k infekční nákaze.

Neméně významnou součástí prevence je nepodceňování příznaků zánětu močových cest a zahájení co nejvčasnější antibiotické léčby, čímž lze z velké části předejít rozšíření do ledvin.

Foto: Freeimages.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here