Domů Nemoci Zánět močových cest: příznaky, léčba, příčiny

Zánět močových cest: příznaky, léčba, příčiny

Močové cesty jsou po dýchacím ústrojí druhým místem, kde se v těle nejčastěji uhnízdí různé bakterie, vyvolávající typické záněty. Zánět močových cest je tak častým onemocněním, že se s ním setkala snad každá žena – ženy postihuje více než muže.

Zánět močových cest může nabývat různých podob a intenzity od banální infekce, kterou sotva poznáte, až po nebezpečný zánět ledvin, který se může při neléčené infekci snadno rozvinout.

Co je příčinou zánětu močových cest?

Zánět močových cest vzniká působením škodlivých bakterií, které se v nich přemnoží. Vůbec nejčastěji (z 80 % případů) se jedná o bakterii Esterichia coli, která se běžně vyskytuje v lidském zažívacím traktu a která zde napomáhá udržovat přirozenou střevní mikroflóru. Nežádoucí bakterie se do močových cest dostávají močovou trubicí proti proudu moči. K přenosu bakterie Esterichia coli dochází nejčastěji přenosem z konečníku, a to i při přísném dodržování hygienických zásad. U ženy je konečník v těsné blízkosti se vstupem do močových cest a právě proto jsou u nich tyto záněty častější než u mužů. Ženy mají navíc o mnoho kratší močovou trubici než muži, bakterie tak u nich snadněji pronikají do močového měchýře, kde se uhnízdí a vyvolají zánět. Dalšími zdroji propuknutí infekce bývá nedostatečný přísun tekutin, zadržování moči, prochladnutí, ochabnutí pánevního svalstva (v těhotenství, při inkontinenci, v menopauze) nebo dlouhodobé zavedení močové cévky u nemocničních pacientů. Za rizikové můžeme dále označit nevhodné sexuální chování (např. střídání partnerů a nedodržování hygieny) a výskyt některých onemocnění, např. cukrovky či různých vrozených vad močových cest.

Jak se projeví zánět močových cest?

Zánět močových cest je svými příznaky poměrně snadno rozeznatelný. První příznaky mají podobu bolestí v podbřišku, častého močení s malým množstvím vyprodukované moči, typické jsou i nepříjemné pocity při močení – pálení a řezání – a v moči se mohou objevit i stopy krve. Těžší záněty močových cest jsou doprovázené zvýšenou teplotou, třesavkou, větším výskytem krve v moči, u žen gynekologickými problémy a často také bolestmi v bederní oblasti zad. Tyto obtíže jsou však signály již mnohem závažnějšího stavu – zánětu ledvin, který vyžaduje okamžité lékařské ošetření a následnou léčbu, neboť silně ohrožuje zdraví a funkci ledvin a tím i naše zdraví celkové.

„První pomoc“ a léčba zánětu močových cest

V rámci prvních opatření, která může při podezření na zánět močových cest podniknout každý sám, je vhodné zejména upravit pitný režim, tzn. zvýšit příjem tekutin, aby došlo k urychlení odplavení škodlivých bakterií z močových cest. Dále je nutné zdržovat se v teple, aby podbřišek ještě více neprochládal, a nepodnikat žádnou fyzicky náročnou činnost. Při rozvinutí výše popsaných příznaků je nutné navštívit lékaře, který analýzou moči stanoví léčbu, zpravidla ve formě podávání antibiotik. Antibiotika si zásadně nikdy neordinujeme sami a návštěvu lékaře neodkládáme. V léčbě je nejdůležitější správné dodržování užívání antibiotik podle toho, co určí lékař. Blahodárné účinky na močové cesty mají brusinky, které se doporučuje při těchto obtížích užívat. Jsou dostupné v každé lékárně ve formě různých tablet, sehnat lze i brusinky usušené a vyrobit z nich extrakt. Pokud zánět provází zvýšené teploty a zejména bolesti zad, je nutné navštívit lékaře okamžitě – panuje podezření na nebezpečný zánět ledvinových pánviček. Ten hrozí nejvíce jako komplikace u dětí, starších osob či těhotných žen a může vést až k trvalému oslabení či selhání funkce ledvin.  Velkou komplikací pro ženy může být při opakovaných a neléčených zánětech močových cest i neplodnost.

Jak se vyvarovat zánětu močových cest?

Pokud chcete udělat něco pro zdraví svých močových cest, existuje mnoho způsobů prevence. Důležitou roli hraje dodržování dostatečného příjmu tekutin, zejména v letních měsících či při zvýšené fyzické námaze, kdy se tělo nadměrně potí. Samozřejmostí je přísné dodržování hygieny (na toaletě, při menstruaci, při pohlavním styku). „Na malou“ si odskočte vždy, když cítíte potřebu, zadržování moči není zdravé. Dbejte také, abyste neprochladli, nesedejte na studené povrchy a nenechávejte ledviny vystavené chladu. V boji s častými záněty močových cest poslouží již výše zmíněné brusinkové preparáty.

1 komentář

  1. Děkuji za skvělý článek. Také na záněty hodně trpím. Snažím se dělat všechno proto, abych jim dokázala nějak předcházet, ale tu cestu si ke mně vždycky najdou. Dřív jsem to řešila jednoduše – k lékaři, ten mi dal antibiotika a tím to pro mě haslo, ale když jsem měla už několikátý zánět došlo mi, že antibiotika by mohla za chvíli přestat zabírat. Teď se tedy zkouším léčit spíš přírodní cestou jako jsou čaje a podobně. Vím, že nejlépe na to zabírají brusinky, které ale odmalička nenávidím a nedokáže je pozřít, takže si kupuji aspoň doplňěk stravy jako prevenci, ve kterém je nějaký výtažek z brusinek, a brusinkový čaj. Snad se jednou dopracuji k tomu, že spojení zánět močáku mi bude cizí 🙂

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here