Domů Nemoci Onemocnění dýchacích cest Zánět nosohltanu

Zánět nosohltanu

Zánět nosohltanu představuje nejčastější infekční onemocnění (ve většině případů virového původu), které postihuje pacienty všech věkových kategorií, především děti předškolního věku. Onemocnění se šíří několika způsoby, zejména kapénkovou infekcí. Nejvíce rizikovým obdobími k nákaze jsou časné jaro a podzim, pro která jsou typické velké rozdíly mezi denními a nočními teplotami. Léčba zánětu nosohltanu se velmi podobá léčbě rýmy.

Příznaky zánětu nosohltanu

Pacienty, kteří se nakazí viry způsobujícími zánět nosohltanu, postihují následující obtíže: ucpaný nos, zhoršené

Zánět nosohltanu
Zánět nosohltanu

dýchání, bolesti hlavy, zvýšená teplota (u dětí horečka), zahlenění, zduřelé uzliny, nechutenství. Některé pacienty rovněž trápí potíže s polykáním, zánět spojivek chrapot a kašel. Dále se jim mohou tvořit afty. Zánět nosohltanu může být kromě virů způsoben také bakteriemi.

Rizikové faktory

Rizikovými faktory zvyšujícími pravděpodobnost nákazy jsou snížená obranyschopnost, vystavení organismu vysoké zátěži nebo dlouhodobému působení stresu  a nevhodné složení jídelníčku. (Nedostatek důležitých vitamínů, zejména vitamínu C, stejně jako vysoký obsah zahleňujících potravin podstatně zvyšují riziko tohoto onemocnění.) Mezi rizikové faktory dále patří kouření, ať už aktivní nebo pasivní (pobyt v zakouřených místnostech). Inkubační doba je jeden až několik dnů.

Léčba

Léčba zánětu nosohltanu se podobá léčbě rýmy a ve většině případů ke zdárnému uzdravení pacienta postačí domácí ošetření. Důležitý je především klidový režim, dostatek tekutin (zejména čajů) a přísun vitamínu C, který urychluje proces léčby. Dále je důležité, aby v místnosti nebyl suchý vzduch, který zhoršuje respirační obtíže. Součástí domácí léčby je i pocení – osvědčeným prostředkem na podporu potných kůr je bezinkový čaj. Při léčbě zánětu nosohltanu mohou pomoci i další prostředky přírodní medicíny, jako je česnek a zázvor nebo japonské švestičky umeboshi. K odstranění nosní neprůchodnosti se aplikují nosní kapky nebo nosní spreje. K úlevě od bolesti a ke snížení vysoké teploty se lze podat léky, jako je Paralen nebo Nurofen. (Dospělým ve formě tablet, malým dětem ve formě čípků.)

Pacienti by měli konzumovat spíše lehkou stravu pokud možno bez obsahu zahleňujících potravin, zejména těch s obsahem rafinovaného cukru a mléka. Pokud je zánět nosohltanu doprovázen kašlem, jsou součástí medikace léky proti kašli (z přírodních prostředků je velmi účinný sirup z černé ředkve). Případné bolesti v krku tlumí cucavé tablety nebo kloktání odvaru ze šalvěje lékařské. Někteří lékaři však šalvěj příliš nedoporučují, protože vysušuje hrdlo. Pokud je příčinou zánětu bakteriální infekce, zdravotní stav pacienta si často vyžádá antibiotickou léčbu.

Kdy k lékaři

Zánět nosohltanu může být spojen s různými komplikacemi. Pokud má pacient vysoké horečky a jeho zdravotní stav se nelepší, je návštěva lékaře nutná. Zánět nosohltanu často přechází v angínu (rozšíří se na krční mandle), zánět vedlejších nosních dutin, zánět průdušek nebo středního ucha. Lékař v rámci diagnostiky kontroluje stav hrdla, může provést odběr krve nebo výtěr z nosu. Pokud pacienta trápí časté záněty nosohltanu, je na místě provést vyšetření v alergo-imunulogické ordinaci.

Prevence

Prevence spočívá v dodržování zásad zdravé životosprávy, významný je kvalitní a dostatečný spánek, vyvážený a na důležité živiny bohatý jídelníček, pravidelná pohybovaná aktivita a odbourání stresu. Nedílnou součástí prevence je pak zvyšování obranyschopnosti otužováním (tj. chozením ven za každého počasí a pravidelným saunováním). K podpoře obranyschopnosti organismu rovněž přispívají doplňky stravy, zejména ty s obsahem vitamínu C.

Foto: Freeimages.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here