Domů Nemoci Onemocnění srdce Zánět osrdečníku: příznaky, léčba

Zánět osrdečníku: příznaky, léčba

Zánět osrdečníku, neboli perikarditida, je vážný zdravotní stav, k němuž může dojít z řady příčin. Onemocnění často doprovází výpotek a velmi často je zaměňován s infarktem myokardu. Zánět osrdečníku nemusí být nikterak závažný, ale také vás dovede i pekelně potrápit a ohrozit na životě. Když se tedy řekne zánět osrdečníku neměli byste být lehkovážní, ale spíše byste se měli na chvíli zastavit a nad svým stavem se zamyslet.

Co je osrdečník

Osrdečník je ochranný obal srdce, který srdce nejen chrání, ale umožňuje i jeho stahování a roztahování. Jako obal jej pak chrání i před zánětlivým procesem. Sám však může zánětem trpět. Zánět osrdečníku se dělí na akutní a chronický.

Projevy zánětu osrdečníku

K hlavnímu projevu zánětu osrdečníku patří ostrá bolest za hrudní kostí, která se umocňuje při pohybu, kašli a taky, v emočním vypětí (třeba při lži). Součástí onemocnění je samozřejmě i vysoká horečka a zpomalené hluboké dýchání. Dále pak může vzniknout blokace krční žíly, otok nohou a zvětšení jater. Když pak lékař vezme stetoskop uslyší třecí zvuk. Pakliže se objeví perikardiální výpotek, může být omezena i srdeční funkce, objevuje srdeční nedostatečnost a v tom nejhorším případě se může objevit šok, to je tehdy, když se zánět osrdečníku rozvine do srdeční tamponády. To je stav, kdy velké množství kapaliny  působí příliš velký tlak na srdce, které nemůže normálně pracovat a není schopno do těla dostat dostatečné množství krve. V tomto bodě pak už krevní tlak rychle klesá a bez opravdu urgentní pomoci může nemocný i zemřít.

Příčiny vzniku zánětu osrdečníku

Nejčastějšími viníky zánětu osrdečníku jsou viry jako echo viry, adenoviry nebo viry druhu Coxsackie. Vzácně však zánět mohou způsobit i bakterie (zejména tuberkulóza), plísně (candida a aspergillus) anebo revmatická horečka. Někdy však může souviset s jinými chronickými onemocněními, které se týkají plic, štítné žlázy, ledvin, metabolismu anebo autoimunitních chorob (revmatoidní artritida, sarkoidóza, lupus). Nezřídka se zánět osrdečníku objevuje po infarktu myokardu nebo po srdeční operaci. V 20-30% případů se příčina nepodaří nikdy odhalit.

Akutní zánět osrdečníku

Akutní onemocnění je způsobeno viry, bakteriemi anebo plísněmi. Někdy se objeví i u onemocnění AIDS nebo tuberkulóza.

Chronický zánět osrdečníku

Chronický zánět osrdečníku probíhá dlouze, je obvykle spojen s výpotkem anebo následnou kalcifikací. Stav je spojen s vysokým krevním tlakem. Příčina chronického zánětu není doposud zcela známa. Tuší se, že může přejít z akutní fáze anebo ji může způsobit tuberkulóza, ale odborné potvrzení stále chybí. Nemoc se také objevuje i u autoimunitních onemocnění, tak i u rakoviny anebo onemocnění štítné žlázy. Chronický zánět se projevuje vysokým krevním tlakem, dušností, otokem nohou a břicha, extrémní únavou, zhoršenou činností srdce.

Diagnostika

Vedle fyziologického vyšetření a vytvoření anamnézy lékař nemocného odešle na EKG, rtg srdce a plic, provede se ECHO a chybět nesmí ani krevní testy.

Léčba

Základem léčby je klid na lůžku, monitorování funkcí, podávání analgetik. V případě nahromadění výpotku je nutné provést punkci. V případě recidiv je nutné přistoupit k chirurgickému řešení. Dále mohou být naordinována antibiotika a antimykotika. Pakliže je zánět způsoben jinými chorobami, základem léčby je zlepšení a stabilizace funkce původního onemocnění.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here