Zánět ozubice je častou komplikací neléčeného zubního kazu, kdy se zánět rozšiřuje také do zubní dřeně a na okolní tkáně, včetně kostního lůžka, ve kterém je uložen zub.
Ozubice
Ozubice je systém vazivových vláken, které se upevňují na zuby a váží je ke kostním lůžkům, které se nacházejí v čelistech. Toto upevnění zubů umožnuje drobný pohyb zubů.
Vznik zánětu ozubice:
Jak jsme již krátce zmínili, na zánět ozubice vzniká na základě neléčeného zubního kazu. Zubní kaz se dostává do oblasti zubní dřeně, která je zanícená a množí se v ní patogenní bakterie, které dále přestupují přes otvory v hrotu kořene mimo zub do okolních tkání, tj. i na vazivová vlákna, které drží zub ukotvený v zubním lůžku. Zánět ozubice však může vzniknout také vinou hluboké zubní výplně, úrazu zubu, přetěžování zubu atd.
Projevy zánětu ozubice:
Zánět ozubice se projevuje bolestivostí, která se objevuje hlavně při skousnutí nebo poklepu na zub. V případě, že je zánět rozsáhlý, může se objevit také intenzivní, tepající bolest, může se přidat pocit, že je zub vystouplý. Bolesti v oblasti zubu však mohou být provázeny také celkovými příznaky, jako je teplota, schvácenost, únava. Objevuje se také otok tváře.
Někdy se zánět ohraničí a vzniká zubní váček, který sice zabrání šíření zánětu, ale na druhou stranu v něm stále probíhá zánět a přetrvává infekce.
V případě chronického zánětu ozubice však problémy nemusejí být tak výrazné, přesto je však i tento zánět zátěží pro organismus a může být zdrojem infekce, které se může např. dostat krví i do srdce a způsobit zánět právě tam.
Existuje také forma chronická exacerbující. Při ní dochází ke zhoršení chronického zánětu, tj. stane se akutním.
Diagnostika zánětu ozubice:
Diagnostika zánětu ozubice není složitá. Má jasné příznaky, které jsme popsali výše. Stomatolog vidí zduření a také přítomnost zubního kazu, popř. jiné poškození zubu. Důležité je provedení rentgenu, který odhalí míru poškození okolních tkání a přítomnost váčku.
Léčba zánětu ozubice:
V první řadě je nezbytné řešit zubní kaz, který k zánětu ozubice vedl. Je potřeba pečlivě vyčistit kořenový kanálek a také okolní tkáně. Někdy je nutné proříznout dáseň, aby se vypustil nahromaděný hnis. Někdy je však nezbytné vytrhnout zub.