Domů Nemoci Gynekologie Zánět pochvy

Zánět pochvy

Zánětlivé onemocnění pochvy patří mezi nejčastější gynekologické obtíže, které opakovaně znepříjemňují život více než jedné třetině žen. Jedná se o infekční onemocnění způsobené narušením přirozeného prostředí uvnitř pochvy. K zánětu pochvy může dojít z různých příčin. Které to jsou? Jak se léčí zánět pochvy a jak lze jeho výskytu účinně předejít?

Příčiny vzniku zánětu

Prostředí uvnitř pochvy je díky přítomnosti mléčné bakterie Lactobacillus acidophilus přirozeně kyselé, čímž je

Zánět pochvy
Zánět pochvy

chráněno před vnějšími vlivy, zejména před invazí jiných mikroorganismů. Pokud dojde k narušení tohoto přirozeného prostředí, může se v pochvě přemnožit například kvasinka Candida albicans, která způsobí kvasinkovou infekci – vaginální mykózu. Příčin narušení přirozeného prostředí v pochvě je poměrně velké množství. Velmi často se jedná o následky antibiotické léčby (antibiotika bohužel nezabíjejí pouze patologické organismy, proti nimž byla nasazena, ale právě také zdraví prospěšné mléčné bakterie), hormonálních změn (záněty pochvy často trápí ženy v období těhotenství) nebo nedostatečné či nesprávné hygieny (například zánět pochvy způsobený kontaktem s bakteriemi z řitního otvoru).

Mezi významné rizikové faktory patří snížená obranyschopnost (buď v důsledku stresu, nebo některého onemocnění), nevhodné složení stravy (příliš vysoký podíl cukrů a kyselinotvorných potravin), diabetes (zvýšená hladina krevního cukru vytváří ideální prostředí pro množení kvasinek), nošení nevhodného oblečení (zejména těsných kalhot) nebo spodního prádla (kalhotek ze syntetických materiálů nebo kalhotek typu tanga). Vzhledem k tomu, že onemocnění je přenosné pohlavním stykem, ale i jinými sexuálními aktivitami, lze se jím nakazit od sexuálního partnera. Vzniku poševních zánětů rovněž napomáhá dlouhé koupání, nošení mokrých plavek a používání některých druhů menstruačních tampónů (moderní tampóny se vyrábějí s antibakteriální ochranou).

Příznaky

Mezi typické příznaky zánětu pochvy patří  vodnatý nebo hrudkovitý výtok (v případě kvasinkové infekce většinou bez zápachu) ve spojení s nepříjemným svěděním až pálením v pochvě. Pacientky mohou rovněž trápit nepříjemné pocity až bolesti při močení. Do skupiny příznaků rovněž patří bolesti v podbřišku, zarudnutí sliznice a bolest při pohlavním styku. Pokud se kvasinkovou infekcí nakazí také sexuální partner pacientky, lze na jeho penisu pozorovat zarudnutí a odlupující se šupinky kůže. Velmi často však nejsou u mužů patrny žádné příznaky, a přesto jsou zdrojem nákazy.

Kdy se nejedná o zánět

Ne vždy je změna charakteru vaginálního výtoku známkou vaginální mykózy. Hustější nebo naopak řidší výtok v jednotlivých fázích menstruačního cyklu je považován za normální, pokud ovšem nemá nezvyklou barvu, není páchnoucí, nebo doprovázený výše popsanými nepříjemnými pocity. Výtok je někdy mylně zaměňován s děložním hlenem. Zmíněné příznaky (ve spojení s ostatními) mohou být známkou i jiných gynekologických onemocnění.

Léčba

Léčba spočívá v podávání antimykotik (buď ve formě krémů, čípků, nebo tablet). Proti svědění se doporučují výplachy pochvy (např. Rosalgin). Přípravky proti vaginální mykóze jsou volně prodejné v lékárnách, je tedy možná samoléčba. Ovšem pouze v případě, že si je pacientka zcela jista svou diagnózou a není v jiném stavu. V ostatních případech je návštěva lékaře nutná. Svého gynekologa by měla pacientka navštívit samozřejmě  v případě, že samoléčba nebyla úspěšná. Nedílnou součástí léčby je změna životního stylu a úprava jídelníčku, což platí zejména pro pacientky s chronickými záněty pochvy. Aby měla léčba smysl, je třeba léčit také sexuálního partnera pacientky.

Prevence

Zánětům pochvy lze předejít dodržováním správné hygieny (správné neznamená nadměrné, některé mycí gely mohou dráždit citlivé prostředí pochvy, zejména při častém použití), používáním kondomů při pohlavním styku, vyvarováním se nošení těsných kalhot a kalhotek tangového typu (které jsou ideální k zanesení bakterií z řitního otvoru do pochvy) a jídelníčkem s nízkým obsahem cukrů. Pokud užíváte antibiotika, je dobré, začít současně užívat laktobacily, aby nedošlo k narušení přirozeného prostředí v pochvě.

Foto: Freeimages.com               

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here