Domů Nemoci Kůže Zánět potních žláz

Zánět potních žláz

Zánět potních žláz s nazývá hidradenitida. Potní žlázy jsou lokalizovány v kůži a můžeme je rozdělit na apokrinní, tj. pachové, které jsou hlavně v podpaží, okolí pohlavních orgánů atd., a ekrinní, tj. pravé potní žlázy. Těch je na těle víc.

K zánětu potních žláz dochází nejčastěji v případě, kdy dojde k ucpání (oburaci) vývodu, které poté prasknou, tj. dojde k ruptuře. To se projeví jako zánět v okolí poškozené potní žlázy. Zánět tedy není infekční ani nakažlivý.

Hidradenitis suppurativa:

Hidradenitis suppurativa je chronické onemocnění, které je spojené s výskytem zánětlivých ložisek potních žláz, a to hlavně v oblasti podpaží a třísel, ale třeba také na vnitřní straně stehen, kde dochází ke tření. Krom zarudnutí se vytváří také bulky, které jsou značně bolestivé. Mohou vznikat také uzly a abscesy.

U lehké formy jsou pouze bulky či uzly, které mohou vypadat trochu jako akné. U těžkých forem se vyskytují abscesy, ze kterých vytéká tekutina. Ložiska mohou zapáchat.  U těžkých forem mohou také uzlíky splývat a vytváří se strunovité pruhy, které jsou hmatné. Ložiska v oblasti stehen mohou bolest i při chůzi. To samozřejmě snižuje kvalitu života lidí se zánětem potních žláz.

Zánětlivá ložiska se mohou infikovat bakteriemi, nejčastějším patogenem, který na hidradenitidu nasedá, je stafylokok.

Dělení hidradenitidy dle tíže podle Hurleyho stupnice:

Stupeň I – vyskytují se izolovaná nepočetná ložiska, po vyhojení se nejizví. Vytvořené bulky a abscesy jsou pevné a mají velikost hrášku. Oblast zánětu bývá zarudlá a celkový obraz připomíná akné, se kterým může být zaměněna, popř. s herpetickou infekcí.

Stupeň II – dochází k recidivám/znovuobjevování zánětlivých útvarů, při hojení dochází k jizvení a vzniku píštělí.

Stupeň III – na těle se objevují mnohočetné zánětlivé útvary, které mohou být velké i jako golfový míček. Útvary mohou být propojené píštělemi. Objevuje se zapáchající hnisavý výtok. Při hojení dochází k tvorbám jizev.

Příčiny zánětu potních žláz:

Přesné příčiny nejsou známé. To rozvoje onemocnění se zapojují imunitní mechanismy, namáhání pokožky, např. používání kosmetických přípravků proti pocení atd.

Diagnostika hidradenitidy:

Diagnózu stanovuje kožní lékař.

Léčba zánětu potních žláz:

Pacienti s hnisavou hidradenitidou nesmí používat přípravky proti pocení a další kosmetiku, která by dráždila kůži. Lehké případy se léčí klidem, přikládají se vlhké teplé obklady. U dlouhotrvajících zánětů se podávají antibiotika celkově, povrchově se aplikují glukokortikoidy.

U těžkých případů je jediným řešením chirurgické odstranění přetrvávajícího ložiska. Následně se musí provést plastika oblasti, z níž byla kůže vyříznutá.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here