S příchodem plískanic přichází i doba rým, laryngitid i protivných a hnusných bronchitid. No, řekněte sami, kdo jste je ještě nepoznali. Záněty průdušek, čili lékařsky bronchitidy, bohužel potkají (dřív, nebo později) každého. Někdo pro ně má dokonce takovou slabost, že jimi ochoří pravidelně, na jaře i na podzim, v zimě i v chřipkové sezóně, prostě vždy, jak se podaří…
Chcete vědět, proč tomu tak je a jak tuto situaci zvrátit? Chcete s průduškami zatočit jednou pro vždy? Anebo prostě hledáte nějaký trik, který by vám pomohl tohle svízelné období přežít? V každém případě jste tu správně. Snad tu najdete vše, co potřebujete. Začněme pěkně od píky.
Co je vlastně zánět průdušek?
Zánět průdušek je respirační onemocnění, při němž se sliznice průdušek nejprve podráždí, začne produkovat hlen a zanítí se. S rozvojem zánětu infekce se průdušky stávají ještě více podrážděné, produkují ještě více hlenu, což vyvolává silný kašel a zánět se rozšiřuje. Zánět průdušek se vyskytuje v akutní a chronické formě. Zcela specifickou formu pak představuje astmatická bronchitida, kterou způsobuje astma bronchiale.
Akutní zánět průdušek
Akutní zánět průdušek v 90% způsobují viry. Typické pro tento zánět je, že trvá přibližně 3 týdny. Po celou tu dobu jej doprovází poměrně nepříjemný a vlezlý kašel. Nejčastěji postihuje děti do 5 let, ale veskrze může postihnout kohokoliv v jakémkoliv věku. Pozitivní na tomto onemocnění je, že i když je značně nepříjemné, zhojí se nakonec bez následků. Akutní zánět průdušek obvykle vzniká jako sestupný prvek infekce. Čili nejprve se objeví rýma, vůbec nejčastěji ta zadní, objeví se záplava hlenů, která padá dolů, projde přes nosohltan, hltan, larynx, pharynx i hlasivky a pokud se infekci nepodaří včas zarazit, dopracuje se přes tracheu k průduškám, z nichž je to už jen krůček k zápalu plic. O něm však někdy jindy. Dnes se budeme věnovat průduškám. Stav může posléze komplikovat bakteriální infekce, která na tu virovou ráda nalehne.
Příznaky akutního zánětu průdušek
K hlavním příznakům patří urputný kašel, dušnost, sípání, zvýšená teplota nebo horečka, bolest na hrudi, bolest v krku a svírání na hrudi. K dalším příznakům pak patří rýma, zimnice, bolest zad, svalů a krku.
Diagnostika
Celá řada zánětů průdušek odezní i bez léčby, to, jestliže je virového původu a nikterak se nezkomplikuje. Jinak je nutno udělat fyzikální vyšetření, poslechnout plíce, udělat náběry krve, pomoci může vyšetření hlenu. RTG. plic obvykle není potřeba, leda v případě, kde má lékař podezření na zápal plic.
Léčba
U virových zánětů antibiotika příliš nepomohou. Proto je vhodné podávat především nesteroidní antirevmatika, skvělá je i konzumace zázvoru s medem a citronem, nutné je pít hodně tekutin a pomoci mohou i zvlhčovače vzduchu. Na kašel je dobré užívat léky, které ředí hlen, usnadňují vykašlávání a případně v noci zklidňují kašel.
Chronická bronchitida
Chronický zánět průdušek je závažné dlouhodobé onemocnění, které vyžadují stálou léčbu. Chronický zánět je ten, který trvá déle než 3 měsíce anebo se v průběhu dvou let objeví vícekrát za rok. Navíc se povětšinou musí řešit antibiotiky. Je to stav, který se neustále vrací a nikdy zcela nezmizí. U bakteriálních původců za ni ponejvíce může Streptococcus pneumoniae, Haemophilus influenzae anebo Moraxella catarrhalis. Příčinou chronického zánětu průdušek však není zas až tak infekce, jako především kouření, alergie nebo astma. Trpí jím velmi často pracovníci dolů, textilek, chemických závodů nebo farem.