Domů Nemoci Onemocnění dýchacích cest Zánět průdušek

Zánět průdušek

Zánět průdušek (bronchitida, též bronchitis) patří mezi poměrně častá respirační onemocnění dýchací soustavy. Konkrétně se jedná o nemoc dolních dýchacích cest, která může mít buď akutní, nebo chronickou formu, přičemž akutní bronchitida se vyskytuje mnohem častěji u dětí, zatímco chronická u dospělých. Příčinou vzniku obou typů bronchitidy je nahromadění hlenů v dýchacích cestách.

Akutní bronchitida

Akutní forma zánětu průdušek vzniká v důsledku infikace viry nebo bakteriemi. Zánět obvykle spouští virová infekce, jako je zánět horních cest dýchacích nebo chřipka, která se rozšíří po do dýchacích cest pacienta. U dětí bývá bronchitida zpravidla doprovázena také bakteriální infekcí. Délka onemocnění se pohybuje od 10 do 14 dní. Mezi typické příznaky patří zpočátku rýma a lehký kašel, později se k nim přidají dýchací obtíže, bolesti svalů, hlavy i na hrudníku a vysoká horečka kolem 39 stupňů. Pacienty kašel dráždí k vykašlávání hustého žlutozeleného sekretu. Mezi komplikace patří riziko, že se z akutní formy bronchitidy rozvine forma chronická, nebo riziko rozšíření nemoci v zápal plic. Onemocnění je diagnostikováno na základě projevů popsaných pacienty, bakteriologického a cytologického vyšetření sekretu a krevního obrazu (KO).

Chronická bronchitida

Chronická forma zánětu průdušek vzniká jako důsledek dlouhodobého dráždění dýchacích cest, a to zejména tabákovým kouřem, uhelným prachem nebo znečištěným ovzduším. Zajímavé je, že kouření dýmky či vodní dýmky toto onemocnění nezpůsobuje. Nejvíce rizikovou skupinou jsou aktivní kuřáci, lidé žijící v zakouřených prostorách a v nezdravém životním prostředí. Mezi další rizikové faktory patří přítomnost astmatu, srdečních onemocnění, anebo vysoký věk. Chronická bronchitida se vyskytuje nejčastěji u seniorů. Výskyt tohoto onemocnění v naší populaci je poměrně častý, podle lékařských záznamů jím trpí každý pátý Čech. Pro chronickou bronchitidu je typický dlouhodobý průběh, jehož délka se počítá na měsíce a opakovaná recidiva. Nemoc se vrací i po několika letech. Typickými příznaky chronické bronchitidy jsou únava a dráždivý kašel nutící pacienty vykašlávat hustý sekret, a to zejména po ránu. Zvýšená teplota ani horečka se u tohoto typu onemocnění obvykle neobjevuje. Součástí diagnózy u chronické formy bývá vedle vyšetření sekretu a KO také rentgen. V případě chronické bronchitidy hrozí riziko rozvinutí chronické obstrukční plicní nemoci (CHOPN), což je vážné onemocnění, které může vést k selhání pravé srdeční komory a dalším vážným komplikacím.

Léčba bronchitidy

Léčba se liší v závislosti na typu onemocnění. V případě akutního zánětu průdušek se podávají léky podporující vykašlávání, v případě přítomnosti bakteriální infekce také antibiotika a léky na snižování horečky a bolesti. Důležitý pro zlepšení stavu je klid na lůžku a dostatek tekutin. V místnosti, kde pacient stoná, by pak měl být zvlhčovač vzduchu. Pomoci může také aromaterapie, například eukalyptový olejíček, který uvolňuje dýchací cesty, lze používat také k masáži hrudníku. Návštěva lékaře je nutná. Samoléčba, kdy si pacient sám naordinuje léky proti kašli, může organismu uškodit. Nerespektování klidu na lůžku a nedoléčení akutní formy může mít za následek rozvoj právě chronické bronchitidy. Při léčbě chronického typu onemocnění se podávají léky rozšiřující dýchací cesty. Kouření není v době terapie povoleno.

Prevence onemocnění

Prevence před akutní bronchitidou spočívá v posilování imunity. Obranyschopnost organismu lze zvýšit podáváním doplňků stravy, především vitamínu C a zinku. Vynikajícími přírodními prostředky jsou rakytník a echinacea. Důležité je rovněž vynechat z jídelníčku potraviny, které přispívají k tvorbě hlenu, a to zejména výrobky s obsahem kravského mléka, řepného cukru a bílé mouky. Zejména v případě chronické formy hraje prevence velký význam a spočívá především ve změně životního stylu, to znamená vyvarovat se kouření a pobytu v nezdravém prostředí. Bronchitikům naproti tomu pomáhá dlouhodobý pobyt v čistém prostředí, například v horských oblastech nebo u moře. U obou forem lze pak doporučit zvlhčování vzduchu v obytných místnostech.

Foto: Freeimages.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here