Domů Nemoci Nervová soustava Zánět sedacího nervu: příznaky, léčba

Zánět sedacího nervu: příznaky, léčba

Zánět sedacího nervu, známý pod lidovým názvem houser nebo také jako ischias, představuje velmi nepříjemný zdravotní problém, který si může vyžádat i operační řešení. Ve většině případů naštěstí k léčbě postačí fyzioterapie v kombinaci s klidovým režimem. K zánětu dochází v důsledku utlačení nervu, což může nastat z několika různých příčin, typickými příklady jsou výhřez meziobratlové ploténky, nepřirozený druh pohybu nebo fyzické přetěžování svalů.

Sedací nerv a jeho význam

Zánět sedacího nervu
Zánět sedacího nervu

Sedací neboli ischiatický nerv je největším míšním nervem celého lidského těla, který vychází z pánve (konkrétně ze spodní části bederní páteře a křížové kosti) a inervuje obě dolní končetiny – což je jeho hlavní funkcí. Zánět sedacího nervu trápí zejména dospělé pacienty od cca 40 let věku. Dochází k němu nejčastěji vlivem nezdravého životního stylu. Rizikovou skupinu představují lidé se sedavým zaměstnáním, kteří pravidelně nesportují, dlouhodobě sedí na nekvalitní židli, stejně jako ti, kteří spí na nekvalitní či nevhodné matraci. Ischias může být rovněž způsoben provedením nevhodného pohybu (jako je například prudké otočení nebo zvednutí příliš těžkého břemene), výhřezem meziobratlové ploténky, ale také nevhodným držením těla. Ischias nezřídka postihuje také ženy v  období těhotenství. Dalším rizikovým faktorem je i chlad, kdy pacient nemá oblast beder v teple. Houser tak trápí pacienty výrazně častěji v zimním období.

Příznaky zánětu

Typickým příznakem zánětu sedacího nervu je velmi ostrá bolest, která vystřeluje z oblasti bederní páteře přes stehna až do chodidel.  Tato bolest, která je způsobena tlakem stažených svalů na nervová zakončení, působí pacientovi velké utrpení a omezuje ho v pohybu. Pokud se pacient nakloní, kýchne, nebo zakašle, bolest nabývá na intenzitě. Naproti tomu poloha vleže na boku se skrčenýma nohama přináší úlevu. Většina pacientů přitom udává, že je bolesti trápí nejvíce během noci. Silná křížová bolest je často budí ze spánku.  Následkem postižení nervu bývá končetina slabá a dochází k jejímu podlamování v oblasti kolene.

Léčba

Pacientům se doporučuje dodržovat klidový režim, ideální je klid na tvrdém lůžku. K tlumení bolesti se podávají léky – analgetika v podobě tablet, ale také mastí. Osvědčeným lékem je také koňská mast. Dále se doporučuje aplikace studených zábalů (v případě velmi silné bolesti) nebo naopak teplých zábalů (v případě chronických bolestí). Pro aplikaci zábalů se používá termín hydroterapie. K urychlení regenerace se využívá metody pulzní magnetoterapie. V případě, že konzervativní léčba nevede k zlepšení stavu, je nutné přistoupit k operaci. Tak tomu bývá v případech, kdy je zánět způsoben výhřezem meziobratlové ploténky. (Ne vždy je však operace vyhřezlé ploténky nutná, v některých případech dochází k jejímu samovolnému svraštění.) Na podporu léčby se rovněž využívá dvou dalších metod, a to akupunktury nebo akupresury. Přestože na ně bylo u nás donedávna nahlíženo se značnou nedůvěrou, lze s jejich pomocí často dostáhnout výrazného zlepšení zdravotního stavu pacientů. Další možností je masáž. Je však důležité, aby byla prováděna zkušeným masérem, aby naopak nedošlo ke zhoršení stavu pacienta.

Prevence

Výše popsaným problémům lze  do jisté míry předejít dodržováním zásad zdravého životního stylu, důležitá je pravidelná pohybová aktivita. Vhodnými sporty z hlediska prevence zdravotních obtíží spojených s páteří  je plavání nebo posilování na strojích. Neméně důležitá je volba vhodného nábytku, zejména kvalitního lůžka s dostatečnou tuhostí matrace a židle, která by měla zajišťovat zdravé sezení.

Foto: Freeimages.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here