Zánět slinivky břišní patří mezi závažná onemocnění trávicího ústrojí, která mohou člověka vážně ohrozit na životě. Nejčastějšími příčinami vzniku zánětu jsou dlouhodobé užívání tvrdého alkoholu a onemocnění žlučových cest. Onemocnění může mít buď akutní, nebo chronickou podobu.
Slinivka břišní a její význam
Slinivka břišní (pankreas) je důležitý orgán (žláza s vnitřní sekrecí), který se nachází za břišní dutinou, v prostoru mezi žaludkem a břišními cévami, kde produkuje enzymy napomáhající trávení. Další její nezastupitelnou funkcí je tvorba hormonů, nejznámější z nich (zodpovědný za štěpení cukrů) představuje inzulín, jehož deficit zapříčiňuje diabetes.
Příčiny poškození slinivky
Alkohol nebo žluč mohou vést k poškození slinivky a tím způsobit vznik zánětu (pankreatitidy). Alkohol poškozuje slinivku nepřímo, dlouhodobým a nadměrným užíváním, zatímco žluč přímo. K zánětu slinivky pak dochází v případě, že žlučový kamínek ucpe společný vývod slinivky a žlučovodu Mezi další příčiny patří nedostatečný přívod krve a kyslíku do tkání (ischemie), infekce a poranění.
Akutní zánět slinivky
Nejčastější formou zánětu slinivky je akutní pankreatitida, která může mít buď lehkou, anebo těžkou formu. U lehké pankreatitidy dochází k prosáknutí obsahu žlázy do jejího okolí, což se projevuje silnou a prudkou bolestí v nadbřišku, která se šíří dále do zad, a může vystřelovat i do jiných částí těla, například do oblasti lopatky či ramen. Tyto bolesti se objevují buď na levé straně, anebo na obou stranách těla pacienta. Mezi doprovodné příznaky patří zvracení, zácpa a hromadění plynů ve střevech. Těžký zánět je o to nebezpečnější, že dochází k jeho šíření do okolního prostředí, kde působí odumírání tkání. Pacienti jsou bledí, mají rychlý pulz i dech doprovázený nízkým krevním tlakem. Mohou být také celkově dezorientovaní, nervózní, anebo dokonce agresivní. Jedná se o velmi závažný stav, který ohrožuje pacienta na životě, a vyžaduje proto neprodlené vyhledání lékařské pomoci.
Chronický zánět slinivky
Méně častou formou onemocnění je chronický zánět, který pacienty bezprostředně na životě neohrožuje. Chronická pankreatitida se projevuje bolestmi po jídle. Pacienti mohou trpět tímto onemocněním poměrně dlouhou dobu, aniž by měli podezření na zánět slinivky. Vedle bolestí je typickým projevem postupný úbytek na váze, který zapříčiňuje špatné trávení živin v důsledku nedostatečné tvorby trávicích enzymů. Někteří pacienti se snaží jídlu záměrně vyhýbat, aby je bolesti netrápily. To samozřejmě nepředstavuje řešení.
Diagnostika a léčba pankreatitidy
Onemocnění diagnostikuje lékař na základě popsaných projevů a provedení vyšetření (odběry krve, sonografie). V případě chronického zánětu slinivky často postačí nasadit dietní režim založený na jídelníčku, který obsahuje nízký podíl tuků. Součástí terapie bývá také užívání léků na podporu tvorby trávicích enzymů. V případě akutní pankreatitidy je však hospitalizace nutná. Pacient za dozoru lékařů podstupuje konzervativní léčbu, je mu podávána nitrožilní výživa (pacient nesmí přijímat potravu běžným způsobem) a analgetika na tišení bolesti. Často je třeba podávat také léky na udržení krevního tlaku a podporu srdeční činnosti. Vzhledem k nedostatečnému zásobení těla kyslíkem je nutné napojení pacienta na dýchací přístroj. Pokud do týdne nedojde ke zlepšení stavu, je nutno přistoupit k operativnímu řešení, které spočívá v odstranění poškozené části slinivky. Během výkonu se provádí odstranění odumřelých tkání a ložisek hnisu.
Rizika nemoci a její prevence
Nejčastějším rizikem spjatým se zánětem slinivky je diabetes. Další komplikací je odumírání poškozených částí slinivky, anebo vznik žloutenky v případě, že dojde k zasažení jaterní tkáně. Prevencí zánětu slinivky spočívá v dodržování zdravého životního stylu, zejména tedy vyvarování se pití tvrdého alkoholu, ale také nadměrné konzumace tučných jídel a obezity. Nejvíce rizikovou skupinou jsou muži po 50. roce věku, onemocnění se však čím dál častěji objevuje také u výrazně mladších pacientů.
Foto: Freeimages.com