Zánět slinné žlázy není nic neobvyklého. V každém případě jde však o velmi nepříjemný zdravotní problém. Doprovází jej řada nepříjemných příznaků. Celý zánět může mít negativní vliv nejen na dutinu ústní, ale i na celý organismus.
Obsah článku
Co jsou slinné žlázy
Slinné žlázy v ústech rozmístěny po celé dutině a je možné je rozdělit na velké a malé. Oba typy se mohou potýkat se zánětem.Slinné žlázy jsou v dutině ústní rozmístěny v páru. Jde o žlázy podčelistní (v dolní čelisti), příušní (jsou největší a jsou umístěny pod a před ušima, jejich vývod je u korunky druhé horní stoličky) a podjazykové (jsou také velké a najdete je pod jazykem). Každá žláza obsahuje vývody, jimiž se vytvořené sliny dostávají do dutiny ústní. Slinné žlázy jsou tu k tomu, aby produkovaly sliny, jež slouží ke zpracování požité potravy. Díky ní dojde k jejímu změknutí a následnému snadnějšímu zpracování.
Slina obsahuje ohromné množství enzymů, jež se podílí na ochraně před patogeny a k trávení. Jsou zde i minerály, které slouží ke zpevňování skloviny a oplachování plaku ze zubů.
Zánět slinných žláz
Zánět se rozlišuje na akutní nebo chronický. Bývá způsoben bakteriální, virovou nebo autoimunitní příčinou. Zánět může postihovat pouze danou žlázu a jeho okolí, nebo se může šířit a to už je nebezpečné, protože to nemocného může ohrožovat na životě.
Koho postihuje
Nejvíce zánět slinných žláz postihuje děti, a to ve věku 5-7 let. Typické i je, že k tomu dochází opakovaně. Nejčastěji je postižena příušní žláza. K recidivám dochází zpravidla několika týdnů až roků. Obyčejně dochází k náhlému vyléčení s vymizením recidiv po pubertě.
Příčiny zánětů slinných žláz
K nejčastějším příčinám patří bakterie a viry. Z bakterií to jsou ponejvíce S. aureus, S.viridans a S. pneumoniae. Z virů to pak jsou především viry coxsackie, echoviry, influenza A, CMV a virus příušnic. Ty pak mohou za snížení produkce slin, což může způsobit horečku a dehydrataci. Způsobit to ale může i ucpání vývodu kamínkem, nedostatečná ústní hygiena, ozařování, autoimunitní choroby a některé léky (antidepresiva, antihistamnika, sedativa, hypnotika, diuretika anxyolitika).
Projevy
Zánět obvykle postihuje pouze určitou žlázu. Nemocný pociťuje bolest, otok, snížená je produkce slin, objevuje se zato hnis a zkalené sliny. Bolest se zhoršuje po jídle. Oblast je napjatá, červená a bolestivá.
Diagnostika
Pomoci může rtg., sono, CT, scintigrafie, MRI nebo sialografie, což je speciální vyšetření slinných žláz s použitím kontrastní látky.
Léčba
Antibiotika, dostatečná hydratace, citron, kyselé bonbony, žvýkačky, jemná masáž žlázy, alkoholové obklady. U virových zánětů se používají masáže vývodu, alkoholické obklady, klidový režim, hydratace a zvýšená hygiena dutiny ústní.
DOBRY DEN MAM ZAHNĚT SLINYCH ŽLAZ A CZODIM NA JIHLAVSKOU NEMOCNICI NA ORL 6 MĚSYCU A NIC SEMNOU ŽADNY KONKRETNI POKROČÍLE VIŠTŘENI NEDĚLAJI OTEKKEJ V PUSE KRK A ORL NIC JEN PROHLIDNOU A HOTOVO NEVIM NACO SE ČEKAJI AŠ SEMI UDĚLA KARCINOM NADOR SLINYNCH ŽLAZ PROSIM O KONKRETNĚJSI RADU PIJU IISELI BOBBONY KISELI USTNI HIGIENU CITRONY JIM NEPOMAHA Další KUJI ZA RADU ROMAN