Domů Nemoci Zánět spojivek: příznaky, léčba

Zánět spojivek: příznaky, léčba

Zánět spojivekZánět spojivek neboli konjunktivitida je zánětlivé onemocnění spojivkové blány lidského oka. Záněty spojivek mohou mít různý původ a různý průběh. Nejčastěji se však setkáme s projevy, jako jsou zarudnutí a pálení očí, pocit cizího tělesa v oku či vodnatý výtok. Zánětu spojivek se můžeme úspěšně zbavit domácí samoléčbou, v některých případech je však nutné navštívit odborníka z oblasti oftalmologie (oční).

Co je a jakou funkci má spojivka?

Spojivka je tenká, dobře prokrvená elastická blána, která pokrývá povrch oka od vnějšího okraje rohovky až po vnitřní stěny očních víček. Jedná se o sliznici, jejíž funkcí je chránit oko před mechanickým poškozením i proti napadení infekcí. Umožňuje hladké pohyby oční koule a produkuje hlen, nedílnou složku slzného filmu. Tvoří také spojivkový vak – prostor mezi okem a víčkem, do kterého ústí slzné žlázy produkující slzy.

Jaké příčiny zánětu spojivek existují?

Příčiny zánětu spojivek mohou být různorodé. Nejčastěji se vyskytují záněty infekční a neinfekční -alergické. Infekční záněty spojivky vyvolávají nejčastěji viry, vzácněji potom bakterie. Označení infekční napovídá, že se v tomto případě jedná o onemocnění nakažlivé – zánět se přenáší kontaktem s potřísněnými předměty osobní hygieny, případně samotným kontaktem s infikovanou osobou. Neinfekční záněty jsou zpravidla způsobeny alergickými reakcemi na některé alergeny (zvláště kosmetiku, domácí zvířata a rostlinné pyly či plísně). Alergické záněty spojivek se proto hojně vyskytují v obdobích, kdy je okolní prostředí těmito dráždivými látkami nejvíce zamořeno, tedy na jaře a na podzim. Zánět spojivek však může vzniknout i při nedostatečném množství slz nebo jejich snížené kvalitě. Povrch oka je v takovém stavu nedostatečně chráněn a spojivka se může snadno zanítit. Tento tzv. suchý zánět postihuje často z neznámých příčin ženy během klimakteria. Zánět spojivek může být i následkem některého jiného onemocnění, např. chronického zánětu víček, při kterém je kvalita slz také extrémně snížena.

Jak rozpoznáme zánět spojivek?

Záněty spojivek mohou mít různou příčinu, a tudíž i různý průběh a závažnost. U nejběžnějšího typu zánětu spojivek, způsobeného viry, se zpravidla vyskytují příznaky popisované jako pocit cizího tělesa v očích, dále zarudnutí spojivek, pálení očí a nadměrná tvorba hlenu, který slepuje řasy a ztěžuje tak postiženému ráno po probuzení otevřít oči. Pokud je zánět vyvolán bakteriemi, provází jej tvorba vazkého žlutavě zbarveného hnisu. Alergické záněty se projevují spíše svěděním v okolí očí i přímo na spojivce, pálením, nadměrným slzením, otokem víček či vodnatým výtokem. Spojivka navíc není zarudlá, ale spíše bledá. Tzv. suchý zánět spojivek je charakteristický pocitem písku v očích (řezání).

Léčba a kdy je nutné navštívit lékaře

Při vzniklém zánětu spojivek si můžeme první pomoc zajistit sami. V lékárnách jsou volně prodejné a běžně dostupné mnohé přípravky určené k léčbě zánětu spojivek (např. Oftalmo-Septonex). Bakteriální záněty spojivek však takto snadno léčitelné nejsou, k jejich léčbě se používají silná lokální i ústně podávaná antibiotika – zde je proto návštěva lékaře nezbytná. Podobně je tomu i u alergických zánětů, u nichž je důležité ve spolupráci s lékařem odhalit dráždivý alergen a snažit se jej z okolí co nejefektivněji eliminovat. Suchý zánět spojivek se léčí tzv. umělými slzami, které seženete také v lékárně. Pokud si ale diagnózou nejste jisti, navštivte raději lékaři, aby nedošlo k záměně s některou jinou nebezpečnou oční chorobou. Oční ordinaci navštivte také, jestliže jste nositeli kontaktních čoček, pokud trpíte chronickým zánětem víček, nebo pokud máte podezření na cizí těleso v oku.  Mezi rizikové faktory zánětu spojivek patří jednak nedostatečná tvorba ochranných slz, jednak také jakákoli jiná infekce organismu, která se do očí může přenést nedostatečnou hygienou rukou. Účinnou prevencí je proto na ni dostatečně dbát a dále chránit oči před jejich „vysycháním“, např. ve větru, v místnosti s klimatizací nebo nedostatečným mrkáním při práci s počítačem.

Sdílejte

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here