Domů Nemoci Nervová soustava Zánět trojklanného nervu

Zánět trojklanného nervu

Zánět trojklanného nervu vám dá pořádně zabrat. Pokud vás postihne takováto nepříjemnost nejspíše toho příliš mnoho nenaspíte, nenajíte se a s chutí byste nejspíš hlavou prorazili zeď. Ten, kdo tuhle urputnou bolest jednou prožil, říká – už nikdy více…

Co je trojklanný nerv

Trojklanný nerv naleznete na obličeji, kam vystupuje přímo z mozku a je označován i za pátý hlavový nerv. Trojklanný se mu říká proto, že má 3 větve. Jedna větev vystupuje z lebky na čele, druhá prochází horní čelistí a třetí pak prochází třetí čelistí. Trojklaný nerv má za úkol přenášet vjemy z obličeje, dutiny ústní a nosní, vedlejších nosních dutin, jazyka a zubů. Dále pak přenáší impulzy do žvýkacích sval, čímž způsobuje žvýkání.

Co je zánět trojklanného nervu

Zánět trojklanného nervu, čili neuralgie trigeminu, je velmi bolestivé onemocnění, které může být vyvoláno mnoha příčinami. K zánětu nervu dochází tehdy, když je porušen jeho obal, kudy pak dochází k dráždění nervových vláken, což způsobuje značné bolesti. Tyto bolesti jsou tak urputné, až jsou nesnesitelné. K zánětu nervu může dojit v jakékoliv časti, ale ponejvíce bývá zasažena druhá větev. Projevy zánětu jsou pak spojeny s tím, která větev nervu je postižena a v jakém rozsahu. Chorobou nejčastěji trpí starší lidé, ale to neznamená, že by nemohla vzniknout i v mladším věku.

Projevy zánětu trojklanného nervu

K základním projevům zánětu trojklanného nervu je intenzivní bolest v oblasti obličeje. Bolest je lokalizovaná, ostrá, záchvatovitá, s krátkou vysokou intenzitou. Stav zhoršuje chlad, vítr, velká fyzická námaha a stres. Člověk díky těmto ohromným bolestem není schopen zvládat běžné denní povinnosti. Před vznikem bolesti se objeví zarudnutí postižené oblasti kůže. Dále pak nos, slzné a slinné žlázy vylučují větší množství sekretů než obvykle. Kromě bolesti však zánět doprovází i změněná citlivost obličeje a jazyka (necitlivost se objevuje po každém záchvatu bolesti), porucha hybnosti žvýkacích svalů, křeče svalů v obličeji, nevolnost, bolest zubů a vedlejších nosních dutin.

Příčiny zánětu trojklanného nervu

Ne vždy se musí příčina zánětu odhalit, někdy se to však podaří. Zánět trojklanného nervu ponejvíce způsobuje zánět vedlejších nosních dutin, zubní kaz, pásový opar, zánět kosti v blízkosti trojklanného nervu, roztroušená skleróza, průvan, prochladnutí, systémový lupus erythematodes, pásový opar, zánět slinných žláz a očnice, traumata obličeje a borelióza.

Diagnostika

Stanovení diagnózy vychází z klinického obrazu, a dále pak z neurologického vyšetření a dalších zobrazovacích metod. Důležité je i stanovení intenzity bolesti. Vhodné je i stomatologické a ORL vyšetření. Lékař může nemocného poslat na CT nebo rtg.

Léčba zánětu trojklanného nervu

Základním kamenem léčby nejsou ani tak analgetika, která pouze řeší bolest, ale hlavně antibiotika a antivirotika. V případě, že léčba je neefektivní a bolest úporná, může být doporučeno chirurgické řešení.

1 komentář

  1. Dobrý den, jsem jedna z mnoha postižených zánětem trojklanného nervu. Věkem /70 let/ se tyto ataky zkracují a bolest se stává opravdu nesnesitelná. Jsem v péči neurologa, užívám Tegrotol, při prvním záchvatu léky zabraly velmi rychle, nyní již po několika letech nezabírají. Jako doplněk při bolestech se dopuji kapkami Tramabene. Hodně jsem toho načetla, také stojí za zmínku, že i moje matka měla stejný problém. Existuje jiná léčba, četla jsem něco o operativním zákroku a jiných postupech, ale také reakci pacientů, kteří ne vždy jsou vyléčeni a potíže se po určité době vrací. Udělám cokoliv, kdo mne tohoto trápení zbaví. Děkuji za odpovědˇ.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here