Domů Nemoci ORL Zánět ušního boltce

Zánět ušního boltce

Ucho tvoří tři části: vnitřní ucho, střední ucho a zevní ucho. Vnitřní ucho se skládá z nervů, které usnadňují slyšení a rovnováhu. Střední ucho tvoří kosti, jejichž součástí je i ušní bubínek. Vnější ucho pak představuje ušní boltec a zvukovod, který vede až k ušnímu bubínku.

Infekce zevního ucha, tedy ušního boltce může být krátkodobé, ale i chronické. Ponejvíce jím trpí děti od 7 do 12 let. Trpí jimi i lidé žijící ve vlhkém a teplém podnebí, plavci a ti, co nosí strojky pro zlepšení jejich sluchu.

Zajímavé zjištění Světové zdravotnické organizace

Víte, co je zajímavé? Světová zdravotnická organizace zjistila, že rozvinuté země tímto zdravotním problémem trpí pouze minimálně. Jde o pouhé procento lidí. V rozvojových zemích je však tato situace radikálně jiná. Tam toto onemocnění trápí každé druhé dítě. Hrozí navíc velká chronicita.

Příznaky infekce

Zánět ušního boltce se projevuje vysokou horečkou, oteklým hrdlem, silnou bolestí hlavy, bolestí ušního boltce, zčervenáním ucha, zarudnutím, citlivostí, otokem kůže v okolí ušního boltce a zhoršeného dýchání.

U těžkých bakteriálních infekcí se může z ucha dostávat i žlutý hnis. Plísňové infekce se projevují bělavě šedým hnisem.

Lidé s cukrovkou a autoimunitními chorobami jsou ohroženi infekcí, která se jim může dostat až na kost.

Příčiny zánětu ušního boltce

Velmi častou příčinou je zanesená infekce u plavání.Infekci tam zanese voda anebo lak. U špatného osušení se mohou rovněž objevit bakteriální a plísňová onemocnění.

Dále za vznikem infekce u nás stojí především propíchnutí uší, piercing uší, štípnutí hmyzem, zranění ucha, absces, cysty nebo alergická reakce.

Diagnostika

Lékař zánět ušního boltce diagnostikuje potom,co si ho prohlédne a trochu za něj zatáhne. Pak zatlačí na střed boltce, což u zánětu vyvolá zánětlivou reakci. Pomoci může i otoskop. Pokud se bubínek nepohybuje, je zřejmě naplněn tekutinou.

Jak se tato infekce léčí

Lékař může indikovat lokální antimykolitika, antibiotika a kortikosteroidy. Ty mají za vliv snížení zánětu, otoku. Borová voda pak dezinfikuje oblast. Pokud je infekce těžká, není možné uspokojit se pouze s lokální infekcí, ale nutno je podávat celková antibiotika. Pro zmírnění bolesti můžete užít analgetika, čili léky proti bolesti.

Co dělat, když se zánět ušního boltce objeví

U mírné infekce, je nutno dbát, aby bylo ucho v suchu. Čistěte ucho vatovými tampony. Vyndejte z ucha naušnice nebo piercingy či další věci, které by mohli infekci způsobit.

Kdy jít za lékařem

Za lékařem jděte v případě, když máte ušní boltce oteklé po několik dnů, máte u toho závažnou alergickou reakci, nebo z nich vytéká nazelenalý nebo nažloutlý výtok.

Prevence

Prevencí je důkladné osušení uší po plavání i po sprchování. Čistěte pravidelně ucho.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here