Domů Nemoci Onemocnění trávicího ústrojí Zánět žaludku

Zánět žaludku

Zánět žaludku patří mezi nejčastější nemoci zažívacího ústrojí. Jedná se o zánětlivé onemocnění žaludeční sliznice, které může mít buď akutní, nebo chronickou formu. K zánětu žaludku může dojít z několika různých příčin, nejčastěji se jedná o důsledek akutní infekce zažívacího traktu. Léčba závisí jak na příčině, tak na formě onemocnění.

Zánět žaludku
Zánět žaludku

Příznaky a projevy

Příznaky a projevy zánětu žaludku se liší v závislosti na tom, zda se jedná o akutní, nebo chronický průběh nemoci. Mezi typické příznaky akutního zánětu žaludku patří nevolnost, zvracení, pocit plnosti, bolesti v oblasti nadbřišku a bolesti hlavy. Někteří pacienti rovněž mívají zvýšenou teplotu. Chronický zánět žaludku se naproti tomu projevuje poměrně nenápadně, pacienty dlouhodobě trápí tupá bolest v oblasti žaludku, pocit plnosti a nechutenství. Nemoc je však zrádná v tom, že výše uvedené příznaky nemusí být přítomny vůbec, a přitom postupně způsobovat velmi závažné zdravotní obtíže, kterým se věnujeme níže. Pacient hubne, může trpět anémií.

Rizika a komplikace

Velmi častou komplikací akutního zánětu žaludku jsou střevní obtíže, pacient má obvykle průjem, který je doprovázený křečemi a bolestmi břicha. Zatímco pro zánět žaludku samotný se používá medicínský termín gastritida, pro onemocnění zasahující také střeva se používá termín gastroenteritida, též střevní chřipka. Gastritida, stejně jako gastroenteritida, obvykle během několika dní odezní a nevyžaduje speciální léčbu. Mnohem závažnější zdravotní komplikace jsou spojeny s chronickým zánětem žaludku (chronická gastritida). Pokud totiž není toto onemocnění léčeno (obvykle z toho důvodu, že nebylo diagnostikováno), může vést k rozvoji žaludečních vředů, nebo dokonce rakoviny žaludku.

Příčiny

Zánět žaludku může vzniknout z několika příčin, ve většině případů se jedná o důsledek infekční nákazy. Za to bývají velmi často zodpovědné bakterie Helicobacter pylori. Zajímavé je, že tyto bakterie přežívají v zažívacím ústrojí velké části populace, a většině nezpůsobují žádné zdravotní obtíže, někdy však mohou způsobovat chronické záněty. Do těla pacientů se dostane bakteriální nákaza velmi často skrze špatně omyté ovoce, infikované potraviny nebo kontaminované nápoje. Další možnou příčinou zánětu žaludku je autoimunitní zánět, kdy sliznici žaludku začnou napadat protilátky samotného organismu. Jinou příčinou je nezdravý životní styl, zejména nadměrná konzumace kyselinotvorných potravin, což vede k překyselení žaludku a následně ke vzniku zánětu. Akutní zánět žaludku může rovněž být vyvolán dietní chybou (pacient sní nadměrné množství nebo nevhodnou skladbu  jídla, což se často stává během vánočních svátků), nebo požitím většího množství alkoholických nápojů.       

Léčba

Jak jsme již zmínili, akutní zánět žaludku ve většině případů nevyžaduje zvláštní léčbu. Důležitá je kombinace diety a klidového režimu. Pacient by měl pít černý čaj, jíst suché pečivo z předchozího dne, piškoty, dušenou mrkev, suché brambory, rýži a polévkové vývary. Ke zmírnění obtíží může rovněž pomoci mátový nebo heřmánkový čaj. Proti bolesti se podávají pacientům analgetika. Pokud je prokázána přítomnost Helicobacteru pylori, podávají se pacientovi také antibiotika. V případě gastroenteritidy je důležité dbát na pitný režim, aby (zejména u dětí a seniorů) nedošlo k dehydrataci organismu. Léčba chronického zánětu žaludku je poněkud složitější. Její důležitou součástí je stejně jako u akutní formy dietní režim. Konkrétní postup se stanovuje na základě gastroskopického vyšetření. Pacientům se často podávají léky proti překyselení žaludku. Hlavním smyslem léčby je předejít rozvoji závažnějších onemocnění, jako jsou žaludeční vředy nebo rakovina žaludku.     

Prevence

Prevence zánětu žaludku spočívá v dodržování zásad zdravé životosprávy, především zdravého jídelníčku (bohatého na vitamíny) a vyvarování se nadměrné konzumace alkoholu. Ovoce a zeleninu je radno důkladně mýt, a to zejména pokud jsme na dovolené v zemích Třetího světa. Neméně důležité je nepodceňovat příznaky onemocnění. Neléčená akutní forma může vést k rozvoji chronického onemocnění, neléčená chronická gastritida pak k rozvoji velmi závažných nemocí.

Foto: Freeimages.com  

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here