Utrpěli jste zranění? Naše tělo je geniální, protože se začíná okamžitě samo léčit jen několik minut po zranění. Naše tělo je neuvěřitelným strojem, který je schopen bojovat s invazemi. Dokáže opravovat kosti i regenerovat novou kůži.
Nicméně, může se stát, že se některý z účinných procesů hojení naruší, do rány se dostanou bakterie a začnou se rozmnožovat. To pak může způsobit zanícení rány. Infekce původní rány pak může způsobit i vlastní onemocnění. Pokud není dobře léčena, může se změnit v chronický vleklý problém.
Jak poznat zanícenou ránu?
V případě, že máte řeznou ránu, škrábanec nebo popáleninu, která se nehojí normálním způsobem a má neobvyklý vzhled, je zde velká pravděpodobnost, že byla infikována. Řekneme vám, podle jakých příznaků zanícenou ránu identifikovat.
- V počáteční fázi hojení rány je možné zaznamenat na dotek teplo v okolí rány. Pokud ale nezačne chladnout, může to být z důvodu infekce. Dejte si proto pozor, pokud zůstává rána teplá i po pěti dnech od vzniku zranění.
- Krátce potom, co jste utrpěli zranění, si můžete všimnout, že postižená oblast může být bolestivá a citlivá. Kromě toho pak může mít i růžový a načervenalý tón. Během několika dnů po poranění se stav zklidní, pokud ne a zůstává i po 5 dnech, může to být známka nesprávného způsobu hojení.
- V případě, že rána vypouští malé množství hnisu, je to pozitivní známka hojení. Když však dochází k nepřetržitému odtoku hnisu a velkého hromadění hnisu, objeví-li se nepříjemný zápach, dojde k změně barvy hnisu, rána je s nejvyšší pravděpodobností infikována.
- Bolest je normálním stavem po úrazu. U hlubokých ran to bolí více. Méně hluboké rány se hojí také rychleji. Když je ale bolest neutuchající a dlouhodobá nebo dokonce stupňující, jde o možný znak infekce.
- Jestli se infekce dostane do krevního oběhu a rozšíří se po těle, může způsobit horečku a další velké nepříjemnosti.
Známky hojení rány
- Když se rána správně hojí, vyznačuje se strupy. Jestliže rána krvácí i po delší době a nechce se na ní utvořit žádný strup, měli byste vyhledat další péči.
- Otok je známkou toho, že náš imunitní systém opravuje ránu. Pokud ale trvá déle než 5 dní, už je to patologické a měli byste navštívit lékaře.
- Poté, co otok ustane, můžete si všimnout, že se přes ránu začala tvořit nová tkáň.
- Potom, co odpadne strup, objeví se jizva. Někdy to trvá, než zranění odezní. Jizva pak zcela vybledne a odezní. Někdy tam může zůstat i po mnoho let.
Léčba zanícené rány
V případě, že zjistíte, jakékoliv známky infekce, okamžitě svůj stav začněte řešit. Zajděte se svou zanícenou ránou k lékaři, aby vám poradil, co s ní máte dělat dál. Je možné, že vám ji sami ošetří, tedy vyčistí, vyšetří a nastaví přesnou léčbu rány. Mohou vám dát i celkovou léčbu, to například v případě léčení antibiotiky.