Domů Nemoci Kůže Zanícená rána

Zanícená rána

Utrpěli jste zranění? Naše tělo je geniální, protože se začíná okamžitě samo léčit jen několik minut po zranění. Naše tělo je neuvěřitelným strojem, který je schopen bojovat s invazemi. Dokáže opravovat kosti i regenerovat novou kůži. 

Nicméně, může se stát, že se některý z účinných procesů hojení naruší, do rány se dostanou bakterie a začnou se rozmnožovat. To pak může způsobit zanícení rány. Infekce původní rány pak může způsobit i vlastní onemocnění. Pokud není dobře léčena, může se změnit v chronický vleklý problém. 

Jak poznat zanícenou ránu? 

V případě, že máte řeznou ránu, škrábanec nebo popáleninu, která se nehojí normálním způsobem a má neobvyklý vzhled, je zde velká pravděpodobnost, že byla infikována. Řekneme vám, podle jakých příznaků zanícenou ránu identifikovat. 

  • V počáteční fázi hojení rány je možné zaznamenat na dotek teplo v okolí rány. Pokud ale nezačne chladnout, může to být z důvodu infekce. Dejte si proto pozor, pokud zůstává rána teplá i po pěti dnech od vzniku zranění. 
  • Krátce potom, co jste utrpěli zranění, si můžete všimnout, že postižená oblast může být bolestivá a citlivá. Kromě toho pak může mít i růžový a načervenalý tón. Během několika dnů po poranění se stav zklidní, pokud ne a zůstává i po 5 dnech, může to být známka nesprávného způsobu hojení. 
  • V případě, že rána vypouští malé množství hnisu, je to pozitivní známka hojení. Když však dochází k nepřetržitému odtoku hnisu a velkého hromadění hnisu, objeví-li se nepříjemný zápach, dojde k změně barvy hnisu, rána je s nejvyšší pravděpodobností infikována. 
  • Bolest je normálním stavem po úrazu. U hlubokých ran to bolí více. Méně hluboké rány se hojí také rychleji. Když je ale bolest neutuchající a dlouhodobá nebo dokonce stupňující, jde o možný znak infekce. 
  • Jestli se infekce dostane do krevního oběhu a rozšíří se po těle, může způsobit horečku a další velké nepříjemnosti. 

Známky hojení rány 

  • Když se rána správně hojí, vyznačuje se strupy. Jestliže rána krvácí i po delší době a nechce se na ní utvořit žádný strup, měli byste vyhledat další péči. 
  • Otok je známkou toho, že náš imunitní systém opravuje ránu. Pokud ale trvá déle než 5 dní, už je to patologické a měli byste navštívit lékaře. 
  • Poté, co otok ustane, můžete si všimnout, že se přes ránu začala tvořit nová tkáň. 
  • Potom, co odpadne strup, objeví se jizva. Někdy to trvá, než zranění odezní. Jizva pak zcela vybledne a odezní. Někdy tam může zůstat i po mnoho let. 

Léčba zanícené rány 

V případě, že zjistíte, jakékoliv známky infekce, okamžitě svůj stav začněte řešit. Zajděte se svou zanícenou ránou k lékaři, aby vám poradil, co s ní máte dělat dál. Je možné, že vám ji sami ošetří, tedy vyčistí, vyšetří a nastaví přesnou léčbu rány. Mohou vám dát i celkovou léčbu, to například v případě léčení antibiotiky.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here