Domů Nemoci Dětské nemoci Zápal plic u dětí

Zápal plic u dětí

Zápal plic  je lidmi poměrně podceňována a přitom je to právě on, jež každý rok o život připraví spoustu lidí. Jde obvykle o komplikaci jiného onemocnění, jako třeba chřipky, embolie plic a podobně. Již oslabený organismus se pak se zápalem plic nemusí umět tak vypořádat.

Co je zápal plic

Zápal plic je akutní, ale i chronické onemocnění, které postihuje plicní parenchym. Každý rok jím v České republice jím onemocní cca 80-150 000 lidí, přičemž cca 20% tomuto onemocnění podlehne. To zcela zřetelně dokazuje, že se vskutku jedná o závažné onemocnění, které není radno podceňovat. Mezi nejčastější příčiny úmrtí pacienta se zápalem plic patří vysoký věk pacienta, jeho špatný zdravotní stav, autoimunitní onemocnění, drogová závislost, onemocnění virem HIV/AIDS, onemocnění baktérií rezistentní na antibiotika. Každý rok jím onemocní i 2,5% dětí.

Příznaky zápalu plic

Dospělí i děti se zápalem plic mají produktivní kašel (vykašlávají hleny), horečku se zimnicí, dušnost, pociťují ostrou nebo bodavou bolest na prsou při hlubokém nádechu a mají i vysokou dechovou frekvenci. Nemocní jsou zchvácení, zmatení, mohou mít promodralou kůži, snížený pocit žízně, mohou zvracet a celkově vážný stav nakonec může vést až k poruchám vědomí.

Příčiny onemocnění zápalu plic

Za vznik zápalu plic může mnoho faktorů. Kdysi to nejvíce byl pneumokok, ale dnes už je to vzácné, zápal plic mnohem častěji způsobuje chřipka. Dále zápal plic může způsobit Haemophillus influenzae, Mycoplasma pneumoniae, chlamydie, ale i viry, tuberkulóza anebovzniká i jako následek po aspiraci jídla, stavu užívání určitých léků, chemoterapii a podobně.

Diagnostika zápalu plic

Zápal plic je odhalen na základě vyšetření lékařem, který posoudí stav nemocného. Důležitým prvkem je anamnéza, fyziologické vyšetření, askultace plic, odběr krve, vyšetření sputa, odběr krevních hemokultur a rtg. plic.

Léčba zápalu plic

Základem vyléčení je nasazení účinných antibiotik, které jsou podávány ve správné dávce. Dalším důležitým prvkem léčby je klid na lůžku, podávání jednoduchých analgetik a antipyretik a dostatečný přísun tekutin. Chybět by ani neměly léky na usnadňující kašel, případně takové, které záchvaty kašle zklidňují. 80% nemocných se zápalem plic se řeší v domácím prostředí, a to i malé děti. Do nemocnice se obvykle dostanou pro zápal plic nemocní nad 60 let pro sledování. Pokud se stav nezlepšuje, komplikuje anebo dokonce zhoršuje, je zapotřebí nemocného hospitalizovat, kde nemocný může získat i kyslík, plicní ventilaci anebo aplikaci léků nitrožilně. Efektivní pak mohou být i léky aplikované s pomocí inhalace. Léčba zápalu plic trvá obvykle okolo týdne. K odeznění následků však trvá několik týdnů a rtg. se obvykle vyčistí do jednoho měsíce. Pokud je nemocný vyššího věku nebo jde také o nemocného s chronickým onemocněním, pak může být doba potřebná k uzdravení delší, a to až 12 týdnů.

Jak se zápalu plic vyhnout

Prevencí zápalu plic je nepřecházet chřipky. Ideálně se nechat preventivně naočkovat. Jíst dostatečné množství ovoce, zeleniny a vitamínů, udržovat se v kondici, hýbat se a popíjet dostatečné množství tekutin.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here