Domů Nemoci Ortopedie Závěs na zlomenou ruku

Závěs na zlomenou ruku

Zlomeniny ruky patří k těm nejčastějším úrazům. V tomto článku se dozvíte dvě převratné věci, kdy závěs na zlomenou ruku patří a kdy zase vůbec ne.

Ke zlomeninám horních končetin dochází působením vnějšího násilí. Míra závažnosti je pestrá. Tyto zlomeniny se objevují nejčastěji u dětí v rámci sportovních aktivit a následně pak u starších lidí se sníženou stabilitou chůze, obzvláště pokud trpí osteoporózou. Je totiž zcela přirozené, že se při pádu chráníte horními končetinami. Chráníte tak totiž hlavu.

Čerstvě zlomená, doposud nezafixovaná ruka rozhodně do závěsu nepatří!

Dlouhou dobu v knihách o první pomoci bylo, že pokud se někomu zlomí ruka, má se dát do závěsu. Ten nám má pomoci zlomenou ruku zafixovat. Jenže, každá zbytečná manipulace je špatná. Šátkování se dle moderní medicíny přiřazuje k prehistorickému mučení. První bolest totiž u šátkování vznikne ve chvíli, když budete dávat ruku do závěsu, pak pohyb zraněnou paží, další bolest bude způsobena záchranáři, když budou sundávat ruku ze závěsu a další bolest bude způsobena, když ruka konečně dostane dlahu.

Zlomenou ruku proto už nefixujeme a rozhodně ne do závěsu. Nejlepší je, když si ruku drží druhou rukou sám. Pokud chcete zraněnému pomoci, ohrňte spodní část trička přes paži.

Příznaky zlomené ruky

K typickým příznakům u těchto zlomenin patří bolest, otok, omezený pohyb a bolest při pohybu.

Léčba

Konzervativní léčba spočívá ve znehybnění pomocí sádrové fixace. Dále je nutno se zaměřit na cvičení okolních kloubů na zraněné končetině. Základem všeho je polohování končetiny, jež má zabránit vzniku otoků, dále pak je nutná po sejmutí dlahy rehabilitace, která je zaměřena na zvyšování rozsahů pohybů fixovaného kloubu. Cvičte prsty a zápěstí.

V průběhu sádrové fixace je vhodné nosit ruku v závěsu.

Závěsy ruky

Závěsy ruky slouží k zafixování ramenního a loketního kloubu a vede horní končetinu k fyziologickému postavení. Závěsy se ponejvíce užívají u zlomeniny ruky. Závěs ruku podepře a odlehčuje rameno od zátěže. Závěs můžeme vyrobit z šátku nebo trojcípého šátku, ale na trhu jsou již i moderní závěsy vyrobené z kvalitních dobře prodyšných textilií.

Po sejmutí sádry nebo moderní dlahy

Je normální, že po sundání fixace je pohyb ruky namáhavý a bolestivý. Pohyblivost vrátí zpět rehabilitace a další cvičení, které můžete provádět i doma. Důležité u toho je, abyste začali nejprve jednoduchými pohyby a postupně jste jejich náročnost navyšovali. U cvičení je nutné počítat s tím, že je to zpočátku bolestivé. Obvykle se bolest po několika minutách po cvičení sama utiší. První dny po sejmutí fixace mějte ruku ještě v závěsu. Při spaní si ji vypodložte polštářem. Hojení můžete podpořit doplňky výživy. Ruku koupejte ve vlažné vodě. Ruku opatrně osušte a natřete mastnějším krémem. Při natírání ruku jemně masírujte. Ruku postupně zařaďte do běžných činností. Pokud je ruka nadměrně teplá, zarudlá, oteklá, bolestivá i nepřiměřeně ztuhlá, okamžitě vyhledejte svého ošetřujícího lékařství.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here