Domů Zdravý životní styl Zdravá výživa Zdravá výživa pro oči

Zdravá výživa pro oči

zdravá výživa pro očiZrak je nejdůležitějším recepčním smyslem našeho života. Okem přijímáme až na 80% všech informací, které k nám z okolního prostředí přicházejí. Zrak si můžeme chránit různě, například používáním ochranných brýlí při rizikové práci, dodržováním optimální vzdálenosti při čtení a dívání se do počítače nebo nošením slunečních brýlí jako ochrany proti UV záření. Zhoršení zrakových schopností však můžeme předejít i zdravou cílenou výživou.

Potřebné vitamíny

Pro správné fungování očí a udržování kvalitního zraku jsou potřebné zejména vitamíny A,C a E, které mají silné antioxidační účinky a působí tak příznivě na celý náš organismus včetně očí. Nedostatek vitaminu A je odpovědný za vznik šerosleposti, protože jeho působením dochází ke vzniku rodopsinu – látky, která umožňuje vidění za sníženého osvětlení. Zdrojem vitaminu A jsou živočišné produkty jako játra, rybí tuk a vajíčka, z ovoce a zeleniny potom mrkev, špenát, zelí, meruňky, meloun, pomeranče, kiwi a také ořechy. Cenným vitamínem v prevenci zhoršování zraku je vitamín C, který chrání buňky očí před útoky volných radikálů. Vitamin C obsahují citrusové plody, jahody, paprika, rajčata nebo květák. Vitamin E je taktéž silným účinným antioxidantem a pomáhá při ochraně proti očním chorobám jako je šedý zákal. Najdeme jej v mandlích, lískových, pistáciových a burských oříšcích, mangu, ředkvičkách a tuřínu.

Karotenoidy a zinek

Karotenoidy jsou přírodní barviva, která obsahují všechny sytě zbarvené plody ovoce a zeleniny. Z jejich velkého množství mají na lidský zrak příznivý vliv látky lutein a zeaxantin. Ty se vyskytují u všech žlutě až červeně zbarvených plodů, v listové zelenině (špenát, salát, kapusta), brokolici nebo čerstvém hrachu. Pro oči je důležitá i dostatečná hladina některých minerálů – pro správnou funkci očí má význam zejména zinek. Zinek je biogenním prvkem, který se vyskytuje ve všech buňkách lidského těla a jeho nedostatek může vést k různým smyslovým, a tudíž i zrakovým poruchám.

Zdravá výživa a oční choroby

Správné složení naší stravy může výrazně ovlivnit vznik například věkově podmíněné degenerace sítnice, šedého zákalu či refrakčních vad (krátkozrakosti). Omezení vývoje těchto onemocnění při nadměrné konzumaci vitamínů A,C,E, karotenoidů a zinku byly prokázány četnými vědeckými studiemi.  Vysoké dávky těchto látek však mohou mít i nepříznivé dopady na jiné orgány v našem těle, například ledviny, proto je rozumné to s jejich množstvím extrémně nepřehánět. Krátkozrakost se také podle studií vyvíjí častěji u dětí, které s oblibou konzumují ve velkém množství různé cukrovinky. Našim očím neprospívá ani nadměrná konzumace pečiva. Rizikovým faktorem pro vznik stařecké degenerace sítnice může být i kouření cigaret. 

V dnešní době existuje mnoho řešení, jak korigovat či úplně odstranit oční vady a jiná onemocnění. V rukou očních specialistů však bezpodmínečně skončit nemusíte. Zkuste se vypravit přirozenou cestou a případně trochu upravit a pozměnit váš jídelníček. Na zdravou výživu navíc reaguje celý organismus. 

Sdílejte

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here