Domů Zdravý životní styl Zdravá výživa Zdraví ukryté v koenzymu Q10

Zdraví ukryté v koenzymu Q10

Koenzym Q10 je látka podobná vitaminům, kterou jednak přijímáme v potravě a jednak si ji naše tělo samo syntetizuje. Koenzym Q10 je nezbytný pro správnou funkci lidského organismu, neboť přispívá k přeměně energie získané z potravy na energii chemickou, která organismus pohání. Je obsažen ve všech buňkách těla, nejvíce však v orgánech, které mají vysoké energetické nároky – v srdci, plicích, játrech a mozku. Při jeho nedostatku přestává organismus správně fungovat a je proto jej nutné cíleně doplňovat.

Co je to koenzym Q10 a jakou roli v organismu zastává?

Koenzym Q 10 (také ubichinon) je chemická látka vitaminové povahy, která se v organismu účastní sledu složitých reakcí, jejichž výsledkem je tvorba potřebné energie. Koenzym spouští působení enzymů v mitochondriích, jakýchsi malých elektrárnách buněk organismu. Během tohoto procesu, který nazýváme buněčné dýchání, dochází ke spalování živin za spotřeby kyslíku a tím k produkci energie. Jakmile je hladina koenzymu v buňkách snížena, proces se zpomaluje a organismus přestává správně fungovat. Koenzym Q10 si naše tělo samo vyrábí v dostatečné míře, ale jen do určitého věku – zhruba kolem 30 let začíná jeho produkce přirozeně klesat, proto je nutné začít tělu koenzym dodávat v podobě zvýšeného příjmu určitých potravin, případně ve formě doplňků výživy. Koenzym Q10 je navíc významným antioxidantem – chrání organismus před toxickými volnými radikály a tím i před stárnutím a posiluje také naši celkovou obranyschopnost. Jeho nedostatek můžeme proto pocítit i během jakékoli nemoci. Význam této látky byl na základě mnoha odborných studií doceněn až v několika posledních letech, přestože objev jejích účinků učinil Angličan Peter Mitchell již v roce 1978. Za objev dokonce získal Nobelovu cenu.

Účinky koenzymu Q10 na naše zdraví

Jak již bylo napsáno, koenzym Q10 se přirozeně vyskytuje v buňkách našeho těla, a to nejvíce v těch orgánech, které jsou nejvytíženější. Tyto orgány tedy při jeho nedostatku také nejvíce trpí a dochází k jejich poškozování. Zvýšení příjmu koenzymu Q10 má blahodárné účinky na kardiovaskulární onemocnění a užívat by jej tedy měli všichni, u nichž tyto obtíže hrozí a ti, kteří chtějí mít silné, zdravé a výkonné srdce. Koenzym působí velmi příznivě při stavech chronické únavy, slabosti, stresu a namáhavé práci nejen v pozdějším věku. Pomáhá při potížích s dásněmi (parodontóze), neboť přispívá k jejich regeneraci a hojení. Koenzym Q10 zpomaluje nástup stárnutí a s ním spojených degenerativních změn jako jsou např. neurologická onemocnění (především Parkinsonova choroba). Působí příznivě proti stárnutí kůže a tvorbě vrásek. Studiemi byl prokázán i pozitivní dopad koenzymu na mužskou neplodnost. Koenzym je doporučován jako doplněk i při dalších onemocnění, jako je selhávání ledvin, vysoký krevní tlak, metabolické choroby (diabetes), stavy po cévní mozkové příhodě atd. Koenzym navíc zvyšuje výkonnost při sportu, chrání srdce při zátěži, posiluje imunitu a dodává tělu energii, což zajisté ocení i zcela zdraví jedinci.

Z čeho lze koenzym Q10 získat?

Nedostatek koenzymu Q10 se projeví úbytkem výkonnosti a poklesem odolnosti organismu vůči vnějším vlivům. Tyto obtíže může způsobit již malý pokles hladiny této látky, pokud však zásoba klesne dlouhodobě o 75 % z obvyklého množství, dochází k poškození srdečního aparátu a takový stav může skončit až úmrtím.

Na obsah koenzymu Q10 jsou bohaté tyto potraviny:

  • kukuřice, brokolice, špenát, ořechy, sója
  • maso – drůbeží, vepřové, hovězí
  • mořské ryby a plody – makrely, sardinky
  • oleje – řepkový, sójový, sezamový i olivový

Vedle toho je koenzym Q10 dostupný ve formě výživových doplňků, kterých na našem lékárnickém trhu najdete nepřeberné množství a které se mohou lišit podle suroviny, ze které je koenzym získáván. Doporučenou denní dávkou v rámci prevence je 30 mg, proto se většina doplňku vyrábí po kapslích s touto gramáží. V léčebných případech se koenzym nárazově podává v dávkách i mnohem vyšších. Při užívání koenzymu v doporučených dávkách nebyly zaznamenány žádné negativní či toxické účinky, proto je možné koenzym Q10 užívat dlouhodobě. Naopak pravidelné a dlouhodobé užívání této látky je prvním předpokladem k tomu, aby začala náš organismus pozitivně ovlivňovat. Proto pokud jste začali s užíváním kapslí koenzymu a stále nepozorujete žádné účinky, nevěšte hlavu – účinky se mohou dostavit až za několik týdnů (do 2 měsíců). Jen pokud byste trpěli akutním nedostatkem, tak by se dodání koenzymu projevilo na vašem zdraví během několika málo dní.

Podívejte se také na cviky na zadek pro ženy.

Sdílejte

1 komentář

  1. Jaká je dení dávka,zeleniny a ovoce zhlediska zdravé výživy?
    Se srdečním pozdravem.

    Jiří

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here