Chcete se stát zdravotnickým záchranářem? Víme, co pro to musíte udělat. Poradíme vám. Ale vezmeme to pěkně od začátku…
Obsah článku
Kdo je vlastně zdravotnický záchranář
Zdravotnický záchranář je zdravotnický pracovník nelékařského zdravotnického povolání, který vykonává činnosti podle vyhlášky č. 55/2011 sb., o činnostech zdravotnických pracovníků a jiných pracovníků podle paragrafu 17 a 19. Zdravotnický záchranář poskytuje specifickou ošetřovatelskou péči na úseku záchranné zdravotnické služby nebo na úseku akutní lůžkové intenzivní péče, a to včetně urgentního příjmu.
Jaké vzdělání k výkonu této práce potřebujete?
Abyste se stali zdravotnickým záchranářem, potřebujete tříletý akreditovaný zdravotnický bakalářský studijní obor pro zdravotnické záchranáře. Zdravotnickým záchranářem však nemusí být pouze vysokoškolsky vzdělaní zdravotničtí záchranáři, ale i absolventi Střední školy v oboru zdravotnický záchranář, pokud bylo jeho studium zahájeno nejpozději v roce 1998, nebo absolvent Vyšší odborné školy s oborem diplomovaný zdravotnický záchranář, pokud bylo jeho studium zahájeno nejpozději v roce 2018 nebo to může být i vystudovaná všeobecná sestra se specializací sestra pro intenzivní péči anebo to může být středoškolsky nebo vysokoškolsky vzdělaná sestra v oboru sestra pro intenzivní péči, pokud bylo její studium zahájeno nejpozději v roce 2003. Dále, pokud bylo studium oboru zdravotnický záchranář ukončeno po 1.9.2017, musí dotyčný rovněž absolvovat praxi na oddělení intenzivní péče nebo na urgentním příjmu, a to v rozsahu minimálně půl úvazku po dobu jednoho roku.
Jaké byste měli mít pro tento obor předpoklady?
Pokud zvažujete studium na zdravotnického záchranáře, odpovězte si nejprve na tyto otázky:
- Jste psychicky a fyzicky odolní?
- Jste empatičtí a máte pozitivní vztah k lidem všech věkových kategorií?
- Jste dostatečně trpěliví a umíte se ovládat?
- Chcete pracovat s technikou a baví vás rovněž i administrativní činnost?
- Jste schopen dobře analyzovat a získané informace vyhodnocovat a dělat na jejich základě závěry?
- Umíte se rychle rozhodovat, bez ohledu na okolnosti a prostředí?
- Jste zodpovědní a dokážete odpovědnost unést?
Vzdělání zdravotnický záchranář – dálkové studium
Vzdělávání je obvykle kombinované, tedy dálkové, ale jsou zde školy, které nabízí i prezenční výuku, záleží na místě studia. V České republice můžete studovat obor zdravotnický záchranář celkem na devíti místech.
Studovat tento obor můžete hned na dvou lékařských fakultách. Jednu z nich najdete v Ostravě. Přijímací zkoušky jsou zde z tělocviku, tedy běhu na 1500 metrů, plavání, a cvičení na hrazdě. Kromě toho je nutné zvládnout test z biologie a fyziky. Druhou je pak lékařská fakulta v Brně. Zde potřebuje uchazeč zvládnout písemný test z biologie a fyziky a vytrvalostní běh, shyby a Jacíkovy celostní motorické testy.
A jak je to u ostatních?
Dále pak obor zdravotnický záchranář můžete studovat na Fakultě zdravotnických studií v Plzni (k přijetí potřebujete zvládnout písemný test z biologie), Fakultě zdravotnických studií v Olomouci (test z biologie a zkoušku fyzické zdatnosti), na Ústavu zdravotnických studií v Liberci (talentová zkouška z tělesné výchovy a písemných testů z biologie, fyziky a angličtiny), na Vysoké škole zdravotnické (talentové zkoušky z tělesné výchovy a testu z biologie a fyziky), Zdravotně-sociální fakultě v Českých Budějovicích (přijímačky se skládají z testu biologie člověka, všeobecné informovanosti o zdravotnické problematice a zkouška z běhu a plavání), Fakultě vojenského zdravotnictví v Hradci Králové (zde potřebujete lékařské vyšetření, písemný test ze somatologie, angličtiny a talentové zkoušky z tělesné výchovy) a také na Fakultě biomedicínského inženýrství ČVUT v Kladně. Zde se konají obvykle písemné testy z biologie a fyziky.