Domů Nemoci Urologie Zdvojená ledvina

Zdvojená ledvina

Zdvojená ledvina patří k nejčastějším vrozeným abnormalitám močových cest. Vyskytuje se zhruba ve 2%. Při kompletním zdvojení obvykle močovod z horní pánvičky ústí do močového měchýře pod močovodem vycházejícím ze spodní pánvičky. Spodní je přitom normální. Je tomu tak u 85% případů. 

Zdvojená ledvina je vrozená vada

Jednoduše řečeno, zdvojená ledvina představuje stav, kdy se děti narodí s ledvinou, z níž jdou dva močovody. Oba močovody mohou fungovat zcela samostatně a do močového měchýře odvádět moč. Vyskytnout se přitom mohou na jedné, ale i na obou ledvinách. 

Zdvojená ledvina nemusí představovat problém

Nutno říct, že se vyskytují poměrně často u zcela zdravých dětí a nečiní jim žádné potíže. Stav je proto považován za normální. Nezpůsobuje žádné zdravotní problémy a tak nevyžaduje ani žádnou léčbu. Někdy jsou však spojeny s dalšími zdravotními problémy. 

K nim patří kupříkladu vesicoureterální reflux, mimoděložní zavedení močovodu a ureterocela. 

Problémy spjaté se zdvojenou ledvinou

V případě částečného zdvojení má obvykle močovod tvar písmene ypsilon. Ani tento systém obvykle nedělá žádné problémy. Faktem ale je, že že takovýto močovod mívá větší sklon k infekcím.V případě, že močovody ústí v jiných místech, mohou být spjaty s neustálým močením. Rizikem je zde i to že jedna část ledviny se zdvojeným močovodem se nevyvíjí tak, jak má a špatně funguje. Problémy se zdvojenou ledvinou se objevují až u 33% případů. 

Duplikovaná ledvina je odhalena v průběhu ultrazvukového vyšetření. 

Vesicoureterální reflux

To je stav, u něhož moč zase proudí z močového měchýře zpátky do ledviny. Dochází k tomu dokonce více než, aby byla vylučována z těla. Úskalím této nemoci je infekce močových cest. Je značně oslabena schopnost bránit bakteriím vstupu do ledvin. Tyto infekce mohou být závažné a mohou dokonce vést až k poškození ledvin. V nejhorších stavech mohou dokonce vést až k úmrtí v důsledku akutní infekce. Dojít může i ke zjizvení ledvin a refluxní nefropatii. 

Léčba

V některých případech není léčba potřebná. Je to v případě, když nejsou potíže. Obvykle tomu je u menších dětí a v méně závažných případech. Obecně se infekce řeší antibiotiky. Je to první volba. Pokud je špatně, na řadu přijde chirurgie, která může opravit stav močovodu. Chirurgie pak dokáže upravit močovod do správné funkce.

Ureterocele

K tomuto problému dochází, když se “balóny” v močovém měchýři přilepí nebo se posunou někam jinam, než by měly být. Problematická může být i jejich velikost. Mohou být malé, ale mohou také zaplňovat i celý močový měchýř. Tímto problémem trpí více žen než mužů. Když bude stav komplikovaný, často se neobejde bez chirurgického řešení. To naštěstí je obvykle reálné v šetrnější endoskopické formě. 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here