Domů Nemoci Příznaky Zelená barva moči

Zelená barva moči

Jistá témata jsou choulostivá a na veřejnosti se o nich nemluví. No, ono se o nich moc nehovoří ani u lékaře, a to i tehdy, když by mělo. Jde kupříkladu o stav stolice a následně i moči.Přitom právě ona toho dost o zdraví člověka dokáže prozradit.

Normální barva moči

Normální barva moči by měla být světle žlutá až tmavě jantarová. Barva se odvíjí od koncentrace barviva v moči. Barvu v moči ovlivňuje barvivo zvané urochrom.Pokud se moč zbarví do jiných odstínů může jít o předzvěst zdravotních problémů, ale také nemusí a může jít o něco zcela neškodného a dočasného. Obvykle za tím stojí léky anebo nějaké potraviny.

Když je moč zelená

Jednou z méně obvyklých variant je zelená moč. K ní se ponejvíce může člověk dopracovat prostřednictvím konzumace některých potravin, a to především chřestu nebo také některých léků. zde tuto barvu může získat po konzumaci některých antidepresiv nebo léku na žaludeční vředy. Dále se zelená moč může objevit i v rámci dědičné poruchy, nebo rodinné vysoké hladiny vápníku.Tato nemoc je však spojena spíše s modrou než se zelenou močí. Známý výskyt takového zbarvení je i u dalšího vzácného dědičného onemocnění zvaného porfyrie. Zelená moč může být dále způsobena i vzácnou infekcí zvanou pseudomonas. Tyto bakterie jsou známé i tím, že mohou způsobovat ledvinové kameny.

Infekce bakterií pseudomonas

Pseudomonása je infekce původem z gramnegativních bakterií. V přírodě se vyskytují v hojném množství. U oslabených osob může způsobit závažnou infekci močových cest, zápal plic, záněty CNS  a sepsi. Infekce vytváří modrozelený pigment zvaný pyocynin a žlutozelený fluorescein. Kolonizuje sliznice a podle imunitního stavu hostitele pak dojde ke vzniku onemocnění (nebo ne). Ohroženi jsou především oslabení lidé, lidé s autoimunitními chorobami, rakovinou, popáleninami, dlouhodobě zavedenými katetry a novorozenci. Stav je možno vyřešit pouze speciálními antibiotiky z vyšší generace cefalosporinů. Jde například o aztreonam, kolistin, aminoglykosidy nebo některé chinolony.

Porfyrie

Porfyrie představuje jednu z mnoha metabolických chorob, která je poměrně vzácná a je vrozená. Jde o onemocnění metabolismu krevního barviva zvaného hemoglobin. Ten se nachází v červených krvinkách a pomáhá přenášet kyslík. Zhoršení stavu může být spojeno s antibiotiky, anestetiky, antimykotiky, barbituráty, antiepileptiky a některými jinými léky.

Nemoc se projevuje nejen zelenou močí, ale i poškozením nervů, polyneuropatií, bolestí břicha, agresivitou a halucinacemi. Později je nemocný citlivý na světlo. Na kůži se mu proto objevují zarudlá místa, puchýře a jizvy. Vzniknout může zánět jater, což může vyvolat rakovinu jater. Léčba tohoto onemocnění je dost komplikované. Jednou z cest je vyhýbat se přímému slunci, dále se pak léčí chudokrevnost, bolest, nevolnost.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here