Domů Nemoci Příznaky Zimnice

Zimnice

Zimnice je příznak mnoha chorobných stavů. Je definována jako nepříjemný pocit chladu, člověku je zima a nemůže se zahřát, ani když je dostatečně oblečený, přikrytý, přijímá horké tekutiny či potravu atd. Zimnici tak často provází další známky, kdy se tělo snaží „ohřát“. Objevuje se husí kůže i svalový třes, nemocní tak mohou mít tzv. třesavku. Zimnice často vymizí v době, kdy dojde ke zvýšení teploty a dostaví se horečka.

Nejčastěji se zimnice vyskytuje u infekčních nemocí, ale může být také přítomna u nádorových onemocnění a dalších stavů

Infekční nemoci:

  • Bakteriální onemocnění

Dýchací cesty:

Může se jednat např. o angínu, tedy zánět mandlí způsobení streptokoky. Zimnice se objeví hlavně u těžšího průběhu nemoci společně s bolestmi v krku a obtížným polykáním. Bývá také u zánětů plic spolu s kašlem a dušností.

Trávicí systém:

Se zimnicí se mnohdy potýkají i pacienti se záněty žlučových cest, u kterých je také výrazná bolestivost v oblasti pravého podžebří. Může se též objevit u gastroneteritid.

Močový systém:

Zimnice je poměrně častým příznakem zánětů ledvin, kdy provází bolest v zádech, poruchy močení aj. Většinou se jedná o závažnější stavy, které mohou vyžadovat i hospitalizaci.

  • Virová onemocnění:

Poměrně často zimnice předchází propuknutí chřipky, kdy zimnice přechází do horečnatého stavu.

Zimnice též provází zarděnky či neštovice.

  • Parazitární onemocnění:

Zimnicemi je typické onemocnění plazmodii, které způsobují malárii. Kdy dochází k záchvatům horečky a zimnice v době, kdy prvok žijící v červených krvinkách dozrávájí a tyto se rozpadají. Záchvaty se opakují, a četnost je dle toho, jaký druh plazmodia člověk infikoval.

Nádorová onemocnění:

U onkologických pacientů se často setkáváme se zimnicemi, a to i v době terapie, kdy je to nežádoucí reakce na léčbu.

Další:

Pocit chladu a neschopnosti se zahřát může provázet i fyzicky vyčerpávající činnost, např. se může objevit po náročném tréninku jako známka velké únavy a vyčerpání. Po odpočinku mizí.

Náhle vzniklá zimnice s třesem a pozdějším pocením se může objevit i jako příznak akutního infarktu myokardu.

Stejně tak může zimnice provázet stresové psychicky náročné situace či panické ataky.

Se zimnicí se též můžeme setkat při intoxikacích a otravách, ať už je to otrava jídlem, alkoholem, nebezpečnými látkami.

Zimnice

Léčba zimnice:

Při léčbě zimnice se samozřejmě postupuje dle zjištěné příčiny. V případě, že je i horečka, nasazují se antipyretika a dbá se na dostatečnou hydrataci. Pokud jsou příčinou bakteriální infekce, podávají se antibiotika dle citlivosti bakterií. U virových infekcí, pokud preparát existuje, je možné podat antivirotika, antiparazitika aj.

Sdílejte

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here