Domů Nemoci Imunitní systém Život bez sleziny

Život bez sleziny

Jsou orgány, bez nichž je život nemožný a jsou části těla, bez nichž žít dokážeme. Je tu sice nějaké to ale, je to reálné. K takovým orgánům patří i slezina.

O slezině

Slezina je jakási velká uzlina, která v těle funguje jako velký krevní filtr. Není k životu bezpodmínečně nutná, i když je potřebná, když ji nemáte, dá se bez ní žít. Ve většině případů dokonce zcela bez problémů.

Funkce sleziny

Rozhodně však není možno slezinu označit za zcela zbytečný orgán, má v těle řadu důležitých funkcí. Je mimo jiné velmi důležitým článkem imunitního systému. Dochází v něm k syntéze protilátek. Slouží jako krevní filtr s velkým množstvím makrofágů, kteří pohlcují a ničí poškozené nebo zanikající erytrocyty, leukocyty, bakterie a další materiál. Slezina se rovněž podílí i na recyklaci železa. Je to také i rezervoár krve.

Uložení sleziny

Slezina je uložena v levé klenbě brániční mezi devátým až jedenáctým žebrem, kdy kopíruje desáté žebro. Zespoda má levé ohbí tlustého střeva, vpravo se pak nachází slinivka břišní a žaludek. Za normálních okolností ji nenahmatáte. Poklepem na levém boku je patrné ztemnění v dané oblasti mezi žebry. Zdravá slezina by rozhodně neměla přesáhnout levý žeberní oblouk. Orgán je možno vyšetřit pohmatem, poklepem, ultrazvukem a rentgenem.

Odstranění sleziny

K odstranění sleziny, čili splenektomii, dochází z celé řady příčin. Tím nejčastějším důvodem však bezesporu bývá úraz. Mezi další příčiny pak patří její abnormální funkce, nebo zvětšení sleziny z důvodu nepřiměřeného vychytávání určitých krevních buněk. Za odstraněním může být i cysta. Operace může proběhnout klasickým způsobem, avšak moderní medicína umožňuje, aby byla odstraněna i laparoskopicky. Druhá metoda je mnohem šetrnější a je spojena s rychlejší rekonvalescencí. To, jakým způsobem však operace bude provedena, rozhodne lékař na základě posouzení vašeho zdravotního stavu. Operace se provádí v celkové anestézii.

Život bez sleziny, na co si dát pozor

Po odstranění sleziny není nutné dodržovat nějaký speciální režim. Bez sleziny je možno žít normální život, aniž byste měli nějaké obtíže, je však nutné brát v potaz, že lidé bez sleziny jsou imunitně oslabeni a potřebují proto větší ochranu před infekcemi. Dbát by měli proto na bezpečnostní opatření v době chřipkových epidemií. Vhodné je i rozšířené očkování, a to zejména proti pneumokokům, meningokokům, hemofilům a chřipce. Důležité je dbát na hygienu a vyhýbat se infekčním rizikům. Vhodné je samozřejmě upravit stravu a životní návyky, které tělo posílí a udělají jej odolnějším vůči infekčním chorobám. Do svého jídelníčku proto zařaďte více vlákniny, zeleniny, čerstvého ovoce a ryb. Nezapomeňte rovněž na dostatek tekutin a kvalitního spánku.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here