Domů Nemoci Ostatní Život bez štítné žlázy

Život bez štítné žlázy

I když je funkce štítné žlázy důležitá a bez jejich hormonů se neobejdeme, naštěstí je už umíme nahradit, takže život bez štítné žlázy není nemožný. Zvyknout si však musíte na trvalé dodávání léků. Pakliže se léky s hormony nasadí ve správné dávce, člověk může žít pohodlný život bez jakéhokoli omezení.

Bez štítné žlázy podle statistiky Světové zdravotnické organizace v současnosti žije 3-6% světové populace. Za odstranění štítné žlázy přitom nejčastěji může rakovina, hypertyreóza, hypotyreóza, uzly ve štítné žláze, Gravesova nebo Basedowova choroba, zranění a vnitřní krvácení.

Život bez štítné žlázy

Na celém světě žije ohromné procento lidí s nevyléčitelným onemocněním štítné žlázy. Pro některé je její odstranění druhou šancí na to, aby mohl opět vést plnohodnotný život bez nějakého omezení. Má to však jeden háček, po odstranění štítné žlázy to není jako po odstranění slepého střeva, jednou pro vždy, tedy až do konce svého života jsou odkázáni každý den na polykání syntetických hormonů a dále pak podpůrných přípravků, k nimž patří hořčík, vápník a vitamínové doplňky.

Jak to probíhá, když se odstraní štítná žláza?

Těsně po odstranění štítné žlázy se mohou lidé cítit různě. Často se mohou objevit i různé komplikace. Ustát odstranění žlázy, který je spojen s výkyvem přísunu hormonů dělá potíže především mužům (hůře to snáší). Faktem však je, že muži o svou štítnici přichází mnohem méně často než ženy. Abyste se vyhnuli nepříjemným komplikacím, je vhodné, do té doby, než se nastaví ta správná hladina hormonů, abyste minimalizovali svou fyzickou aktivitu, pravidelně užívali předepsané hormony, vyhýbali se slunci a dodržovali jste přísnou dietu.

Dieta po odstranění štítné žlázy

Svým způsobem neexistují nějaká zvláštní omezení, co se týká stravy po odstranění štítné žlázy, přesto pro udržení zdraví je nutné, abyste dbali na pár pravidel. Ze svého jídelníčku vyřaďte bublinkové a alkoholické nápoje, tučnou stravu snižte na minimum, stejně tomu je i se sladkostmi a uzeninami. Pozor, nic se však nemá přehánět! Nízkokalorická dieta pro vás není vhodná. Nedostatek proteinu totiž vede k narušení hormonálních hladin.

Hormony tyroxin a trijotyronin

Oba hormony štítné žlázy jsou pro organismus natolik důležité, že bez nich nemůžeme dlouhodobě žít. Dodat je tělu dnes však umíme. Obvykle jde o jednu tabletu denně, kterou zapijeme dostatkem vody. Jedno opomenutí ještě nic nepředstavuje, nedostatek hormonů vzniká postupně. Nedostatek hormonů je spojen s únavou, poruchami nálady, zimomřivostí, suchou, chladnou kůží, otoky, zácpou, přibýváním na váze a poruchami menstruačního cyklu. Pakliže dbáte všech rad a doporučení lékaře, můžete žít zcela bezstarostný a ničím neomezený život.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here