Domů Nemoci Onemocnění trávicího ústrojí Život bez tlustého střeva

Život bez tlustého střeva

Řada lidí si myslí, že s odstraněním tlustého střeva nastává konec světa, ale…
… i bez konečníku se dá žít a věřte tomu nebo ne, i s kolostomií můžete žít zcela normální život.

Co je stomie?

Stomie představuje dočasně nebo trvale vyvedený dutý orgán na povrch těla. Ponejvíce se jedná o tlusté střevo, ale dojít k tomu může i u močových cest anebo tenkého střeva. Tímto zákrokem dojde k radikální změně v základních fyziologických funkcí, dojde k neovládatelnému vyprazdňování stolice, střevního obsahu nebo moči. Tato skutečnost je úzce spojena s nezbytnou potřebou užívání stomických pomůcek. Tento fakt bývá spojen s výrazným zhoršením kvality života.

Život s pytlíkem na břiše

Na život s pytlíkem na břiše si člověk musí nejprve zvyknout, ale to chce čas. Není nutné se však hroutit, i bez konečníku se dát plnohodnotným životem, jakým jste žili doposud. Jen je třeba vzít v úvahu několik fakt. Po operaci v průběhu několika prvních týdnů mění stomie svůj tvar a velikost. Postupně zmizí pooperační otok. Zaměřte se na výživu a vysledujte, které druhy potravin vám nedělají problémy a které jsou naopak moc problémové. Pokud se objeví nějaký problém, neváhejte oslovit svou stomasestru.

Ne vždy život bez tlustého střeva je spojen s pytlíkem na břiše

Pakliže nedojde i k odstranění konečníku, je zde možnost provedení tzv. restorativní proktokolektomii, která významně zkvalitňuje život pacientů. Nevýhodou operace jsou určité problémy s trávením a vstřebáváním živin. Tento zákrok je založen na tom, že odstranění tlustého střeva je nahrazeno tzv. ileo-pouch-anální anastomózou, čili J-pouch. Jde o nezbytný zákrok, který spojí konečník s tenkým střevem za vytvoření vaku, ten pak slouží jako reservoár pro hromadění stolice. Tento vak je připojen k řitnímu otvoru. Ke zhojení dojde během několika týdnů. Mezitím je na povrch vyvedena dočasná stomie, ta je však po několika týdnech uzavřena.

U koho se tento typ anastomózy provádí?

J-pouch je vhodný zejména pro zánětlivá onemocnění střev, tedy ulcerózní kolitidy a Crohnovy choroby. Realizovat se může i u několika druhů rakoviny a nadměrném výskytu polypů tlustého střeva nebo u toxického megakolon.

Kontraindikace

Kontraindikací pro tento typ zákroku je postižené tenké střevo a také poslední část konečníku a análního kanálu.

Problematika výživy lidí se střevními vývody

Čím výše je umístěn vývod, tím je menší část funkčního střeva, což je spojeno s nižší schopností udržet dostatečné množství tekutin. Množství stolice za 24 hodin může být 1500 až 800 ml (u jejunostomie pak dokonce 4000-2000 ml). Je proto vhodné stravu přijímat několikrát denně v menším množství. Vhodné je také oddělit pevnou stravu od té tekuté. Tekutina by měla obsahovat větší množství soli a cukru. Eliminujte potraviny s nestravitelnými zbytky (sušené ovoce, kokos, ananas, vlákna citrusů, celer, oříšky a semena). Nevhodné jsou i ty, které zvyšují pach stolice (ryby, vajíčka, pivo, sycené nápoje). Pozor na nedostatek minerálů, a to především draslíku a hořčíku.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here