Domů Nemoci Onemocnění trávicího ústrojí Život bez žlučníku

Život bez žlučníku

Nebojte se operace žlučníku, i bez žlučníku se dá žít. Žluč se v žlučníku netvoří, vzniká v játrech a vylučována je do tenkého střeva, kde pomáhá s trávením tuků. Bez žluči by byla naše stolice plná tuků. Játra každý den vyrobí 0,5 až 0,7 litru žluči na cestě do tenkého střeva se nachází žlučník, v němž se žluč skladuje a zahušťuje. Díky tomu pak může být žluč vypuzena do střeva přesně v tom momentě, když je to nejvíce potřeba.

O žlučníku

Jde o malý váček o velikosti 10×5 centimetrů. Je uložen pod játry. Zdravý žlučník nenahmatáte. Zvětšený se však nahmatat dá. U výdechu pod pravým podžebřím. Tam také ucítíte bolest, když s ním bude něco v nepořádku. Bolest pak odtud může vystřelovat do středu břicha, do zad, pod pravou lopatku nebo do hrudi. Bolest přetrvává obvykle po dobu několika hodin. Bolest se obvykle objeví po snědení těžkých mastných jídel. Žlučníkové kameny se objevují až u 30% populace.

Žlučníkové kameny

Žlučníkové kameny netrápí pouze obézní, trápí především ženy. Odhalí se sonem a CT vyšetřením. Vedle kamenů může odhalit i sediment, písek a bláto. Kameny mohou být přímo ve žlučníku, žlučovodech. Za vznikem stojí nepoměr mezi koncentracemi základních složek žluči. Kameny mohou být cholesterolové, smíšené nebo pigmentové. I jejich velikost může být různá.

Operace žlučníku se nemusíte bát

Odstranění žlučníku patří po odstraněné slepého střeva k těm nejčastějším břišním operacím. Dnes se to provádí povětšinou laparoskopicky. Druhý nebo třetí den po operaci jste schopni jít domů. Po operaci je zapotřebí dodržovat žlučníkovou dietu.

Doma po operaci

Doma po operaci se můžete krátce sprchovat vodou. Ránu řádně osušit a dále nechte bez krytí. Po odstranění stehů můžete ránu sprchovat s použitím nedráždivého mýdla. Po zhojení jizvy je pak už možná běžná koupel. Pro urychlení hojení jizvy můžete ránu mazat hojivou mastí. Dobře na to funguje měsíčková mast, cacium pantothenicum, domácí nesolené máslo a bepanthen.

Bez žlučníku se ale dá žít

Žlučník má sice svůj význam, nepatří však mezi orgány bez nichž byste nemohli obejít. Po jeho odstranění je žluč jednoduše vylučována nepřetržitě. není však možné zvýšit jeho množství po jídle, což může zpočátku působit potíže, především průjmy a nadýmání. Časem se však všechno upraví. Anebo budete muset být na dietě s omezením tučných jídel stále. Dobré je i tak vyvarovat se přejídání, ale jinak vás nějaká další vážnější omezení nečekají.

Žlučníková dieta

Žlučníková dieta by měla být držena po odstranění žlučníku zhruba 6 měsíců. Pak můžete zkoušet pozvolna polevovat. Něčí tělo to dovolí, jiné musí držet dietu již po zbytek života. Je to individuální.

Jíst v této fázi můžete pouze netučné maso (čili kuřecí, králičí, libové hovězí a později i libové vepřové. Z ryb pak tresku, filé, tuňáka, pangase a sladkovodní ryby. Z uzenin si můžete dovolit šunku a dietní drůbeží uzeniny. Z tuků smíte použít olivový olej, máslo, margaríny jsou povoleny až později. Z mléčných výrobků si můžete pochutnat na sladkém i zakysaném mléce, netučných sýrech s tukem maximálně do 45% v sušině. Dále pak netučné jogurty a tvaroh. Bílky můžete konzumovat bez omezení. Jinak pouze na přípravu pokrmů, a to ještě v omezením množství. Ovoce můžete jen to, které nenadýmá, nikterak nedráždí. To samé platí i v případě zeleniny. Povolená je mrkev, celer, petržel, rajčata bez semínek, špenát, salát. Z přílohovin jsou povoleny brambory, bramborová kaše, bramborové knedlíky, nekynuté houskové knedlíky, rýže, těstoviny, pečivo bez semínek a máku, ideálně jeden den staré. Z obilnin můžete ovesné vločky, rýži, mouku, vánočku, mazanec, krupičku. Dále ještě cukr, med, skořici, anýz, kmín, bobkový list, rajský protlak, sladkou papriku, kopr, šalvěj, libeček, bazalku, dobromysl a meduňku.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here