Domů Nemoci Urologie Život s jednou ledvinou

Život s jednou ledvinou

Života s jednou ledvinou se nemusíte bát, je reálný. Lidi s jednou ledvinou na první pohled nepoznáte, protože mohou žít zdravý a plnohodnotný život, avšak přeci jen…

Lidé s jednou ledvinou by se o sebe měli více starat a měli by se mít na pozoru.

Důvody, proč má člověk jen jednu ledvinu

Lidí s jednou ledvinou není málo. Příčin může být celá řada. K těm nejčastějším příčinám patří dysplazie, kdy se člověk narodí s dvěma ledvinami, avšak funguje pouze jedna. Lidé se rovněž mohou s jednou ledvinou přímo narodit. Ledvina je odstraně během zákroku, kdy jedna ledvina je natolik poškozená (např. zraněním nebo rakovinou) že je to nezbytné. Člověk může svou ledvinu darovat k transplantaci.

Život s jednou ledvinou

Pokud jste se narodili s jednou funkční, tedy zdravou ledvinou, nic se neděje. Ledvina všechno zvládne. Přirozeně funguje. Transplantovaná ledvina dokáže růst a její funkce se upravuje podle potřeby. Dokáže svou funkci navýšit dokonce až o 40%, což by mělo nahradit ztrátu druhé ledviny.

Perspektiva života s jednou ledvinou

Obecně platí, že vesměs všechny lidi s jednou ledvinou trápí nějak ty mal potíže. Některé se objevují až po delší době. Pravdou také je, že ti, kteří se narodili s jednou ledvinou anebo jim byla v dětství ledvina odstraněna, mají větší šanci na její poškození v pozdějším věku. Obvykle k tomu dochází po 25, ale i více letech. Může je zlobit vysoký krevní tlak. Ztráta funkce ledvin však obvykle není narušena a životnost člověka se příliš nemění. Většina takto postižených lidí, může žít zcela zdravě, pouze s několika málo omezeními.

Sportování s jednou ledvinou

Sportování s jednou ledvinou je nejenže možné, ale i přínosné, avšak přeci jen. Lidé s jednou ledvinou by měli být opatrní a měli by se chránit před zraněním. Nevhodné proto je, abyste provozovali kontaktní sporty, k nimž patří fotbal, box, hokej, americký fotbal, rugby, judo, karate, zápasy a další bojová umění. Důležité je nosit i chrániče, které ledviny ochrání a sníží riziko poškození. Dříve než se do nějakého sportu pustíte, je dobré se o daném sportu poradit s lékařem.

Dieta s jednou ledvinou

Povětšinou lidé s jednou ledvinou nemusí udržovat žádnou speciální dietu. Pakliže vám byla ledvina transplantována, je samozřejmě nutné, držet se toho, co vám řekne lékař. Zde mohou existovat jistá omezení a vyloučení potravin. V tomto případě je vhodné se o svém stravování poradit s lékařem.

Kontrola zdravotního stavu

Život s jednou ledvinou může být zcela bez problémů, avšak se neobejde bez pravidelných kontrol u lékaře, které by měly probíhat minimálně jednou ročně. V rámci takovéto prohlídky je nutno odebrat krev, moč a změřit krevní tlak. Pakliže je však potřeba, mohou kontroly probíhat častěji.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here