Domů Nemoci Ortopedie Zlomená čéška, fraktura pately

Zlomená čéška, fraktura pately

Čéška má latinský název patella. Jedná se o sezamskou kost (je uložená v průběhu šlachy čtyřhlavého stehenního svalu /musculus quadriceps femoris)), která dotváří kolenní kloub. 

Příčiny zlomenin čéšky:

Zlomeniny čéšky jsou nejčastěji přímé zlomeniny, které vznikají při pádu na ohnuté koleno. Může se také jednat o náraz do kolene velkou silou, např. při autohaváriích nárazem na přístrojovou desku. 

Zlomeniny čéšky mohou vzácněji vzniknout i nepřímým mechanismem, a to náhlou kontrakcí stehenního svalu, který táhne čéšku vzhůru a může dojít k jejímu odlomení. 

Typy zlomenin čéšky:

Zlomeniny čéšky můžeme dělit dle posunu úlomků:

  • Dislokované: došlo k posunu úlomků čéšky tahem šlachy čtyřhlavého stehenního svalu. 
  • Nedislokované: nedošlo k posunu úlomku

Je možné zlomeniny čéšky dělit také podle linie zlomu. Rozeznáváme:

  • Příčné
  • Tříštivé
  • Vertikální
  • Osteochondrální
  • Zlomeniny apexu (spodní zašpičatělá část)

Může také dojít k otevřené zlomenině, tj. společně se zlomením kosti dojde k narušení kožního krytu a okolních tkání. Otevřené zlomeniny jsou rizikem pro vniknutí infekce nejen do kůže, ale hlouběji. 

Příznaky zlomeniny čéšky:

Postižený kloub je oteklý s hematomem a hemarhros (přítomnost krve v kloubu). Přítomná je také intenzivní bolest, obzvláště při pohyby, který je značně omezen. Při zlomenina vertikální či okrajové však k omezení pohybu v koleni nemusí dojít. 

Diagnostika zlomeniny čéšky:

Diagnostikovat zlomeninu čéšky je možné pohmatem, je možné cítit úlomky čéšky pod kůží. Nepostradatelný je v diagnostice rentgen. Provádí se snímkování ve dvou kolmých projekcích. 

Léčba zlomeniny čéšky:

Léčba závisí na typu zlomeniny. 

U zlomenin vertikálních a okrajových bez dislokace je možné postupovat konzervativně, tj. fixovat kolenní kloub ortézou.

Dislokované zlomeniny se řeší chirurgickým zákrokem. Používá se cerkláž, tj. dvěma Kirschnerovými dráty se propojí fragmenty a ty se pak stáhnou k sobě drátěnou kličkou. Pacient je většinou propuštěn 1. až 3. den po zákroku.   

Následná léčba:

Po stabilizaci kosti a odeznění akutních příznaků je možné dle doporučení lékaře a rehabilitačních pracovníků začít rehabilitovat. Jedná se o cvičení k rozhýbání kloubu a je možné provádět také fyzikální terapii, použít vodu, elektriku. Vše je individuální dle stavu kolene a pacienta. 

Komplikace zlomeniny čéšky:

Zlomenina čéšky, pokud není správně řešená a rozrehabilitována může vést k posttraumatické artritidě. Jedná se o poškození kolenního kloubu, které je spojené se zánětem, degenerací chrupavky a poškození kostí v kloubu. 

Dalším problémem může být oslabení svalů fixujících kolenní kloub, hlavně stehenního svalu. 

Někdy se mohou objevit chronické bolesti

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here